DOFE: oprowadzania kuratorskie po wystawie „Miasto protestu – miasto sprzeciwu”

W sobotę 11 maja zapraszamy na dwa spotkania w Centrum Dialogu Przełomy: o godzinie 11.00 po wystawie „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” oprowadzi kierowniczka CDP Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, o godzinie 15.00 Kamila Krężel.

Oprócz oprowadzań kuratorskich CDP przygotowało pokazy filmów i zdjęć z czasów powstania centrum, będzie też możliwość swobodnej rozmowy przy kawie i ciastkach o centrum, jego działaniach i oczekiwaniach publiczności. Wstęp bezpłatny.

Centrum Dialogu Przełomy to miejsce spotkań i debat na kontrowersyjne tematy, dotyczące najnowszej historii Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Specjalnie zbudowany na ten cel podziemny pawilon powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najgorszy czas poprzedniego systemu – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które tu, w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców tych ziem. Grudzień 70, Sierpień 80, Sierpień 88 wpłynęły na zmianę systemu i na trwałe wpisały Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych. Ekspozycja stworzona została wokół wartości i symboli narodowych, dzięki czemu łatwiej jest poczuć więzi z dużą i małą ojczyzną– na ziemiach, które należą do Polski dopiero od 1945 roku ma to szczególne znaczenie. Centrum zostało otwarte w 2016 roku. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013: Budowa pawilonu wystawowego służącego celom „Centrum Dialogu Przełomy”. RPZP.06.02.01-32-003/11

Centrum Dialogu Przełomy MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

11 maja 2024 | sobota | godzina 11.00 i 15.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy | pl. Solidarności 1, Szczecin

Więcej na temat programu Dni Otwartych Funduszy Europejskich: Znajdź atrakcję dla siebie - Dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej (20lat.eu)