18. Europejska Noc Muzeów

WIRTUALNY PRZEWODNIK

Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów obchodzona jest Europejska Noc Muzeów (ang. The European Nights of Museums).

Międzynarodowy Dzień Muzeów to coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Stwarza ono okazję, by zwrócić uwagę na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady: Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami. Od 1992 roku Komitet Doradczy ICOM-u ustala hasło, które patronuje obchodom w danym roku.

Uwolnić wiedzę: Międzynarodowy Dzień Muzeów 2024 pod hasłem "Muzea dla edukacji i badań”

Tegoroczny temat ma na celu podkreślenie znaczenia muzeów jako dynamicznych instytucji edukacyjnych wspierających uczenie się, odkrywanie i porozumienie kulturowe.

Gabor Palotai (Gabor Palotai Design), znany z nagradzanej awangardowej filozofii projektowania, użyczył przedsięwzięciu swoich zdolności artystycznych tworząc plakat o głębokim znaczeniu, uderzający wizualnie oraz koncepcyjnie, który zawiera w sobie istotę tematu. Plakat, osadzony w wyrafinowanym czarnym tle, przedstawia kultowe muzealne "M" w żywych kolorach, symbolizujących zróżnicowane spektrum wiedzy, którą muzea przekazują światu. Abstrakcyjna kompozycja jest wizualną metaforą ogromnego repozytorium informacji przechowywanych w muzeach, czekających na zbadanie i udostępnienie.

427741146 779946680835550 8233744093807019099 n copy copy

Międzynarodowy Dzień Muzeów stanowi globalną platformę promująca rolę muzeów w wymianie kulturalnej i rozwoju. Muzea na całym świecie łączą siły, by organizować wydarzenia, wystawy i programy edukacyjne skupione wokół tematu, podkreślając nieoceniony wkład muzeów w kwestie istotne dla społeczeństwa.

Od 2020 r. każdego roku Międzynarodowy Dzień Muzeów podejmuje zestaw zagadnień spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2024 r. skupimy się na dwóch:
Cel 4: Edukacja wysokiej jakości - zapewnienie włączającej i sprawiedliwej edukacji wysokiej jakości oraz promowanie możliwości uczenia się przez całe życie dla wszystkich.
Cel 9: Przemysł, innowacje i infrastruktura - budowanie elastycznej infrastruktury, promowanie zrównoważonej industrializacji sprzyjającej włączeniu społecznemu oraz wspieranie innowacji.

W ramach MDM 2024 chcemy zaprosić odbiorców do ponownego przemyślenia edukacji i wyobrażenia sobie przyszłości, w której dzielenie się wiedzą przekracza bariery; gdzie innowacja łączy się z tradycją. Dołącz do nas, odkrywając bogactwo wiedzy, jaką mają do zaoferowania muzea i wspólnie budujmy bardziej świadomy i integrujący świat!

Aby uzyskać więcej informacji na temat Międzynarodowego Dnia Muzeów 2024 odwiedź stronę www.imd.icom.museum.