Do czego służył ten przedmiot? [Rozwiązanie zagadki]

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów już po raz piąty wspólnie bawiliśmy się w rozszyfrowanie przeznaczenia tajemniczego przedmiotu.

W tym roku były to: grabki do kosy, nazywane też gratami lub grotami. Składają się z dwóch, trzech, rzadko czterech rzędów zębów, które mocowano do kosy w celu lepszego i łatwiejszego układania ścinanego zboża podczas prac żniwnych. Korzystano z nich dowolnie; jedni gospodarze używali ich stale, uważając, że ułatwiają pracę, inni w ogóle – stanowiły dla nich dodatkowy ciężar. Podobnie rzecz miała się pod względem geograficznym. W niektórych regionach były popularne, w innych, nawet sąsiednich, stosowała je nieliczna grupa gospodarzy.

Z całą pewnością koszenie z gratami wymagało większej wprawy i doświadczenia niż bez nich. Prawdopodobnie jest to jeden z powodów, dla których były one używane krócej niż sama kosa. Jeszcze w ostatniej ćwierci XX wieku, a nawet później koszono kosą, jednakże nie zauważono już wtedy przypadków stosowania tego ciekawego oprzyrządowania.

Za udział w konkursie i wspólną zabawę serdecznie wszystkim dziękujemy. Otrzymaliśmy 210 odpowiedzi. Nasza zagadka po raz kolejny uruchomiła Państwa wyobraźnię.

21 maja 2024 roku komisja konkursowa, w której uczestniczyły:
Elżbieta Jurska – kierowniczka Działu Komunikacji Społecznej MNS,
Iwona Karwowska – kierowniczka Działu Etnografii Pomorza MNS,
Małgorzata Kłosińska-Grzechowiak – adiunktka Działu Etnografii Pomorza MNS,
Ewa Kimak – kustoszka Działu Edukacji MNS,
zapoznała się z Państwa propozycjami. Było wśród nich aż 9 poprawnych odpowiedzi. Wylosowaliśmy jedną z osób, które ich udzieliły, i nagrodziliśmy ją upominkiem.

Dwie odpowiedzi wyróżniliśmy za kreatywne i dowcipne podejście do naszej zagadki:
1. Artefakt do tkania sieci do łapania gwiazd, a czasem snów;
2. Stary przedmiot drewniany, służy jako zagadka na noc muzeów.
Komisja konkursowa przyznała także nagrodę specjalną za docenienie naszej pracy w tę wyjątkową noc.

Jeszcze raz dziękujemy Państwu za miłą zabawę i do zobaczenia za rok. Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie znów przygotuje na Noc Muzeów przedmiot-niespodziankę.

zdjecie