SHS: Kosztowny blask ogrodów. O dynamice zakładania ogrodów na przełomie dziewiętnastego wieku

Zapraszamy we wtorek, 17 września 2019 roku o godzinie 18.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego na wykład dr Agnieszki Whelan „Kosztowny blask ogrodów. O dynamice zakładania ogrodów na przełomie dziewiętnastego wieku“.

Wykład odbędzie się w ramach co miesięcznego spotkania członków i sympatyków szczecińskiego oddziału Stwoarzyszenia Historyków Sztuki. Wstęp: 3 zł (bilet edukacyujy).

W niestabilnej ekonomicznie sytuacji pod zaborami, zakładanie ogrodów wiązało się z niebagatelną, w pokolenia idącą decyzją nasadzenia ogrodu lub parku, a także, co równie ważne, z wybraniem finansowo najlepszego momentu na ulokowanie funduszy w wydawałoby się zbytecznej, nieproduktywnej części majątku. Ponieważ obchodzimy właśnie Jubileuszowy Rok Izabeli Czartoryskiej warto na nowo ocenić miejsce Księżnej w historii ogrodów, zwłaszcza zależności pomiędzy nowymi założeniami, a osobistymi relacjami ich właścicieli z księżną i rodem Czartoryskich.