Środa z historią Szczecina: Cesarska Marynarka Wojenna i jej ewolucja do czasów Wielkiej Wojny

Zapraszamy w środę, 20 listopada 2019 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina na prelekcję Michała Pozorskiego „Cesarska Marynarka Wojenna i jej ewolucja do czasów Wielkiej Wojny” . Wykład zostanie wygłoszony w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”. Wstęp: 3 zł.

 

Niemiecka marynarka, która miała zagrozić angielskiej potędze morskiej, powstała w 1871 roku. Początkowo miała za zadanie obronę szlaków handlowych oraz wybrzeży. Wraz z kolejnymi latami sukcesywnie ją rozbudowywano. Od objęcia stanowiska ministra marynarki przez Alfreda von Tirpitza nastąpiła silna rozbudowa floty. W wyniku tego w okresie przedwojennym Kaiserliche Marine stała się drugą potęgą morską i mogła śmiało rywalizować z Royal Navy. Wraz z rozwojem zmieniło się również nastawienie samego cesarza do niej – miała się stać symbolem połączonych Niemiec i wyrazem ich potęgi. 

Prelegent przedstawi w swoim wystąpieniu rozwój formacji od powstania do I wojny światowej. Zostaną poruszone takie zagadnienia, jak taktyki prowadzenia działań wojennych, sylwetki osób zasłużonych dla marynarki oraz wkład szczecińskiej fabryki AG Vulcan w rozbudowę floty.