Wkład Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w budowę Polski odrodzonej XI 1918 – III 1919

Zapraszamy w czwartek, 28 listopada 2019 roku, o godzinie 17.00 do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 na wykład „Wkład Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w budowę Polski odrodzonej XI 1918 – III 1919”, który poprowadzi prof. dr hab. Janusz Faryś (Uniwersytet Szczeciński, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Szczecinie).

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku”. Wstęp: 3 zł

Wystawa stanowi próbę zaprezentowania roli i znaczenia jednostek w odbudowaniu państwa polskiego na przykładzie życia i działalności Józefa Jęczkowiaka. Losy tego bohatera stały się przyczynkiem do wskazania trwałości patriotyzmu oraz jego wartości w społeczeństwie polskim. Celem ekspozycji jest także ocalenie postaci Józefa Jęczkowiaka od zapomnienia oraz rozpowszechnienie informacji o jego życiu i działalności na rzecz niepodległej Polski zarówno wśród mieszkańców Szczecina, jak i szerszego grona odbiorców. 

Na wystawie zostały zgromadzone liczne archiwalia uzupełnione przedmiotami z życia osobistego i zawodowego Józefa Jęczkowiaka. Istotne dopełnienie stanowią również obiekty o charakterze militarnym i marynistycznym, związane z historycznymi wydarzeniami.

 

 

Kolejne wydarzenia:

14 grudnia 2019 | sobota | godz. 12.00 
Oprowadzanie kuratorskie
dr Anna Lew-Machniak

18 stycznia 2020 | sobota | godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie
Małgorzata Peszko

6 lutego 2019 | czwartek | godz. 17.00 
Wykład „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w świetle pamiętników J.G. Jęczkowiaka „
dr hab. Paweł Gut, prof. AP (Archiwum Państwowe w Szczecinie, Akademia Pomorska w Słupsku)

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina.