SHS: August Zamoyski w Brazylii. Kursy rzeźby i prace w Pampulha

Zapraszamy na wykład prof. Tadeusza J. Żuchowskiego „August Zamoyski w Brazylii. Kursy rzeźby i prace w Pampulha“.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2020 roku o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie w gmachu przy Wałach Chrobrego. Wykład odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wstęp wolny. 

 

Po zajęciu Francji przez Niemców w lecie 1940 roku rzeźbiarz August Zamoyski wyjechał do Brazylii. Po usilnych zabiegach udało mu się uzyskać zgodę Gustavo Capanemy, ówczesnego brazylijskiego ministra edukacji na otwarcie przy Akademii Sztuki w Sao Paulo kursu rzeźby. Jednym z ważniejszych zleceń było wykonanie rzeźby w Pampluha pod Belo Horizonte.  Pampluha było to nowoczesne centrum realizowane wg koncepcji Oscara Niemeyera. W 1943, przy budynku kasyna, dziś Muzeum Sztuki Nowoczesnej wznoszonego wg projektu Roberto Burle Marxa, polski rzeźbiarz wykonał w brązie akt kobiecy (Nu). Podczas wykładu zostanie przedstawiona koncepcja kursów rzeźby oraz przebieg prac nad odlewem. 

 

Prof. Tadeusz J. Żuchowski pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje tamtejszym Instytutem Historii Sztuki.