Nowy serwis internetowy MNS: wirtualna wystawa „Barbarzyńskie tsunami"

Ekspozycja „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” została przygotowana między innymi przez zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie jako wystawa objazdowa, której pokazy miały miejsce od października 2017 do marca 2020 roku w dwunastu polskich muzeach.

Pasjonująca tematyka, wybór unikatowych eksponatów oraz zastosowanie różnych technik multimedialnych sprawiły, że cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Skłoniło to organizatorów do podjęcia próby zapewnienia szerszego dostępu do treści ukrytych pod jej frapującym tytułem. Efektem tych starań jest strona internetowa, która prezentuje wystawę w wersji cyfrowej: www.barbarzynskie-tsunami.muzeum.szczecin.pl

Kanwą opowieści są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum i wtargnęły na jego obszar zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a na jego gruzach tworzyły własne królestwa. Niektóre z tych ludów, odnotowane w antycznych źródłach pisanych, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach po Chrystusie. Odegrały one znaczącą rolę w wydarzeniach powiązanych z migracjami plemion, a także w kształtowaniu nowego porządku w Europie u progu średniowieczna. Zaprezentowane na wystawie zabytki dobrano pod kątem zobrazowania obecność tych ludów na naszych ziemiach oraz ich udziału w wymianie kulturowej i transformacjach zachodzących u schyłku starożytności na tle wydarzeń mających miejsce przed wielkimi wędrówkami (III–IV wiek) i następujących po nich (VI–VII wiek).

GIF

Wystawa została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z:
Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie,
Muzeum Lubelskim, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,
Muzeum w Lęborku,
Muzeum Archeologicznym w Poznaniu,
Muzeum Zamojskim,
Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim,
Muzeum Okręgowym w Rzeszowie,
Muzeum Archeologicznym w Krakowie,
Muzeum Miejskim Wrocławia
Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Jest ona również pokłosiem projektu „Maestro”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, pt. Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą, zrealizowanego w ostatnich latach na Uniwersytecie Warszawskim.

strona