Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
CDP: Debaty historyczne poświęcone okresowi PRL

Zapraszamy 21 i 22 maja (w poniedziałek i wtorek) na debaty historyczne poświęcone okresowi PRL, które odbędą się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Pretekstem do dyskusji będą promocje najnowszych książek dwóch znakomitych historyków, którzy z tej okazji będą gościć w MNS–CDP. 21 maja o swojej publikacji pt. „Czterdzieści pięć lat , które wstrząsnęły Polską” opowie prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W debacie udział weźmie także prof. Krzysztof Kosiński z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Dzień później prof. Jan Skórzyński z Collegium Civitas zaprezentuje książkę pt. „Nie ma chleba bez wolności. Polski sprzeciw wobec komunizmu 1956–1980”. W rozmowie głos zabierze także dr Michał Paziewski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Oba spotkania rozpoczną się o godz. 17 w sali konferencyjnej MNS–CDP. Wstęp wolny.

Jaka była Polska Rzeczpospolita Ludowa? Czy stanowiła wyzwanie dla rządów krajów komunistycznych? Czy wydarzenia, które miały miejsce w czasie jej trwania, przynajmniej kilkukrotnie zachwiały blokiem wschodnim? Jak wielu Polaków w okresie PRL faktycznie pragnęło wolności? To tylko niektóre z pytań, które padną podczas debat.

737301632o

00 czterdziesci piec lat kto