Afrykańskie rzeźby na MUSIC.DESIGN.FORM Festival

W ramach trzeciej edycji MUSIC.DESIGN.FORM Festival, w Filharmonii w Szczecinie w Galerii Poziom 4, dniach 23-27 września 2020 r., w godzinach od 12.00 do 17.00 można oglądać wystawę prac Witka Orskiego - artysty wizualnego i fotografa.

Na wystawę zatytułowaną „White Balance”, składają się fotografie, do których pozowały afrykańskie figury ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie!

White Balance
Kuratorem wystawy jest Kamil Kuskowski.

Projekt będzie poświęcony namysłowi nad eksponowaną nieopodal w Muzeum Narodowym tzw. “Kolekcją Afrykańską”. Prezentowane fotografie będą szczególną dokumentacją artefaktów z historycznej szczecińskiej Kolekcji Afrykańskiej podzielonej obecnie pomiędzy Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

W historii tej kolekcji formułowane w PRL postulaty uniwersalistyczne, internacjonalistyczne i humanistyczne konfrontują się z, poświęconą podobnym zbiorom, współczesną refleksją postkolonialną, która każe odczytywać rozsiane po Europie kolekcje artefaktów z Afryki jako symbole bezwzględnej dominacji kulturowej białego człowieka. Stosowane w cyfrowej fotografii tytułowe pojęcie balansu bieli zostanie więc potraktowane jako metafora dekonstrukcji kulturowej “równowagi” i “porządku” zaprowadzanych od wieków wobec kultur afrykańskich przez białych. Zarazem jednak sam sposób ekspozycji zdjęć i przede wszystkim ich specjalnie przygotowane barwne oświetlenie odniesie się do fotograficznego/wizualnego balansu bieli bezpośrednio, ukazując niejednoznaczność i uznaniowość tego, co zwykliśmy interpretować jako białe i nie-białe. Trudno o lepszy kontekst dla takiego projektu niż krystalicznie białe wnętrza i zewnętrze Szczecińskiej Filharmonii.

Witek Orski - artysta wizualny i fotograf. Tworzy zdjęcia, instalacje i obiekty fotograficzne. Jego praktykę artystyczną można określić jako fotografię post-konceptualną. Jest absolwentem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowcą na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W Polsce m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii Arsenał w Białymstoku, Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze oraz za granicą - w Berlinie, Budapeszcie, Bratysławie, Dusseldorfie, Kopenhadze, Tokio, Turynie, Paryżu. Publikował swoje fotografie m. in. w Aktivist, ELLE, Exklusiv, Kmag, Natemat.pl, PULP, WAW, Wysokie Obcasy. W 2015 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace Witka Orskiego znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Galerii Arsenał w Białymstoku.