Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Koncert: "Saksofonowa niedziela w muzeum"
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

Zapraszamy na koncert "Saksofonowa niedziela w muzeum" odbywający się w ramach programu towarzyszącego wystawie "Biedermeier". Na koncercie wystąpią: Urszula Szyryńska, Julita Przybylska oraz studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Koncert odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny.

URSZULA ŚWIĘTOSŁAWA SZYRYŃSKA - koncertująca pianistka, kameralistka, pedagog. Urodzona na Suwalszczyźnie, której piękno natury, głęboko wycisnęło piętno na jej artystycznej duszy. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Halskiej.

W marcu 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Jako człowiek ciekawy życia i nieustannie poszukujący inspiracji twórczych do pracy pedagogicznej i koncertowej ukończyła tyflodydaktykę na Uniwersytecie Szczecińskim, a także podyplomowe studia menadżerskie dla twórców artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dorobku artystycznym ma wiele prawykonań utworów muzyki kameralnej. Dokonała archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych dla rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. W grudniu 2009 wraz z Marcinem Murawskim nagrała płytę dla wydawnictwa Acte Prealable na której znalazły się  utwory Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem i orkiestrą "Johann Nepomuk Hummel - works for viola”, a w 2017 roku ukazały się dwie płyty z utworami francuskiego kompozytora René de Boisdeffre „Works for Viola and Piano”.

Brała udział w wielu festiwalach muzycznych m. in.: II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Caltanisetta na Sycylii, Word Saxophone Congress XIII - Minneapolis University of Minneapolis - USA. Jest laureatką cyklu muzyki austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie. Obok działalności koncertowej prowadzi również bardzo owocną działalność pedagogiczną. Prowadzi warsztaty pianistyczne oraz zasiada w pracach jury na konkursach muzycznych. Jej uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach pianistycznych otrzymując wysokie lokaty. W 2005 roku otrzymała w Warszawie nagrodę im. Witolda Hulewicza za pracę z ociemniałymi młodymi artystami muzyki. Od 2014 roku współpracuje z saksofonistką Julitą Przybylską wykonując szeroki repertuar saksofonowy. Obecnie zatrudniona jest w Akademii Sztuki w Szczecinie na stanowisku adiunkta.

Julita Przybylska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie saksofonu dr. hab Dariusza Samóla (2013). W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Jest laureatką m.in.: I miejsca na Concorso Musicale Europeo CITTA' DI FILADELFIA Premio speciale "PAOLO SERRAO".  III nagrody w Concorso Internazionale del Bicentenario premio di Musica da Camera w Mediolanie (2009), III Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (Warszawa 2009), a także wyróżnienia I stopnia w X Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2008). Została także dwukrotnie nagrodzona w akademickim konkursie „Miniatura” (III miejsce – 2009, II miejsce 2010).

JULITA PRZYBYLSKA - brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych saksofonistów m. in: Elliota Rileya, Noaha Getza, Gerarda McChrystala, Lawrence Gwozdzia, Wildy Zumwalta, Johna Moora, Jonathana Bergerona, Arno Bornkampa,The Rascher Saxophone Quartet,  Pawła Gusnara, Andrzeja Rzymkowskiego, Ryszarda Żołędziewskiego. Pobierała lekcje u prof. Particka Meighana  w Florida State University (Tallahasse, USA). Występowała m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Ogólnopolskich Warsztatch Saksofonowych  Saxmania w Miastku, Festiwalu Sacrum et Musica w Łomży. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Włoszech, Brazylii.

Jest stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina (2010) oraz lauretaką konkursu „Najlepsze Dyplomy Artystyczne”(2013) Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku w Szczecinie, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Smyczkową Akademii Sztuki w Szczecinie oraz z Orkiestrą Smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Obecnie jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. M. Jasińskiego, w Szczecinie oraz Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliska Nowowiejskiego w Szczecinie.