Określ ramy czasowe by filtrować wydarzenia archiwalne lub przeglądaj je w kolejności przewijając stronę w dół.
Koncert: Wiosenne Divertimento - Wielcy Koncertmistrzowie

Muzycy z Baltic Neopolis Orchestra zaprezentują w Szczecinie, a zaraz potem na Malcie koncert w programie, którego znajdzie się utwór „klasyka nowoczesności”, Beli Bartoka. Divertimento Bartoka powstało w 1939, gdy kompozytor zdecydował się na emigrację z Węgier do USA. Mimo klimatu zagrożenia i niepewności powstało dzieło pogodne, nawiązujące do dawnych wzorów, jakby kompozytor chciał zapomnieć o sytuacji zbliżającej się wojny. Divertimento pełne jest odwołań do muzyki tanecznej oraz folkloru cygańskiego – jedynie część druga przynosi cień dramatyzmu i wnosi niepokój w serca słuchaczy. Arcydzieło jednego z mistrzów XX wieku zostanie wykonane wraz z kompozycjami współczesnych twórców, z których jeden urodził się na Malcie (Karl Fiorini), a drugi w Rzymie (Dimitri Scarlato) – będą to premierowe prezentacje obu utworów. W ten sposób wykonawcy z Polski ukażą spectrum muzyczne Europy ostatnich stu lat w jego rozmaitości i niezwykłym bogactwie wyobraźni muzycznej. 

Program

K. Fiorini Weinende Frau (premiera) 

M.Weinberg Rapsodia na tematy mołdawskie, op.47

D. Scarlato In Limbo (premiera)

B. Bartok Divertimento 

Koncert odbędzie się na Dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27. 

BILETY

Radosław Pujanek - koncertmistrz, solista. Koncertmistrz Narodowego Forum Muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Latem 2006 i 2007 roku, jako koncertmistrz i dyrygent, prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera omnia I. Muzyka kameralna (CD Accord), która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W 2011 roku jako gościnny koncertmistrz został zaproszony do udziału w premierze opery Tosca w Teatro Municipal w Santiago de Chile oraz w projekcie Don Giovanni realizowanym podczas Haydn-Festival w Eisenstadt (Austria), zwieńczonym nagraniem DVD live. Poza działalnością koncertową zespół ten nagrał materiał z utworami Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Meyera i Władysława Słowińskiego, zarejestrowany przez CD Accord. Płyta w przygotowaniu.

Karl Fiorini - kompozytor. Maltańczyk z pochodzenia, studował w Guildhall School of Music i Royal College of Music. Kompozycje Karola Fioriniego były wykonywane w głównych miastach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Ameryce Łacińskiej. Niektóre z jego dzieł wzięły udział w festiwalach, takich jak Festiwal Europamusicale (2004), Hiszpania (2005), XII edycja Biennale Młodych, Neapolu; Włochy (2005), Festiwal Tres Cantos, Hiszpania (2006) oraz Festiwalu Muzyki czas, Finlandia (2007). We wrześniu 2004 roku Karl wygrał 22 edycję Konkursu Kompozytorskiego ALEAIII na Międzynarodowym Uniwersytecie w Bostonie i wygrał 3. nagrodę podczas 9. edycji Konkursu Kompozytorskiego Luksemburg Sinfonietta 2010. W czerwcu 2005 roku zdobył Nagrodę Pamięci Tracey Chadwell w Guildhall School of Music and Drama w Londynie., Graz, Austria. Karl Fiorini otrzymał również stypendia Funduszu Powierniczego Stubbs (2004 i 2008), Fundacji Weston Garfield (2005) i Fundacji Moores'a Peter (2006). Ważne wyróżnienia obejmują Koncert skrzypcowy (2007) dla lidera Orquestra do Norte; Portugalia, Harmonie Étendues (2008) dla Unii Europejskiej Orkiestry Kameralnej i Kennst du das Land (2010) na głos i orkiestrę. Karl Fiorini jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wiosny, corocznego wydarzenia na Malcie i posiada rezydencję w Orquestra do Norte w Portugalii. 

 

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Partner Główny: Miasto Szczecin

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, akademia Sztuki, Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, bilety.fm, Echo Szczecin, Radisson Blu Hotel, Fitness World. Szczeciński Rower Miejski, Rakpol, PWM, Miejska Biblioteka Publiczna, Browar Wyszak, Hotel Vulcan, 

Patronat medialny: Radio Szczecin, MM Trendy

Koncert współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Koncert współfinansowany ze środków MKiDN