Interaktywne zwiedzanie

Dla dzieci, młodzieży oraz rodziców mamy trzy propozycje zeszytów edukacyjnych zachęcających do interaktywnego zwiedzania wystaw w muzeum:

Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich

Co to jest archeologia? Archeologia to nauka o przeszłości. Słowo „archeologia” składa się z dwóch elementów: archaios – „stary” lub „starożytny” i logos – „nauka”. Archeolodzy poznają przeszłość poprzez odkrywanie śladów zachowanych do dzisiaj pod ziemią – stąd pochodzi wyrażenie „wykopaliska”. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że praca archeologa to odkrywanie w gruncie rzeczy. Można ją także porównać z pracą detektywa odkrywającego i starannie badającego różne ślady. Niektórzy mówią, że archeolog zmusza nieme przedmioty do opowiadania swojej historii i w ten sposób odtwarza lub ogląda dawną rzeczywistość. Każdy nawet najmniejszy przedmiot wykonany ludzką ręką, odkrywamy podczas wykopalisk, to taki wehikuł czasu umożliwiający fascynującą podróż do przeszłości. Poskładane opowieści różnych przedmiotów przypomina puzzle – powstaje obraz życia ludzi w dawnych epokach uzupełniany co jakiś czas kolejnymi klockami, znaleziskami archeologicznymi.
Nie tylko archeolodzy odkrywają historię pod warstwami ziemi. O istnieniu wielu gatunków roślin czy zwierząt nie wiedzielibyśmy, gdyby nie paleobotanicy i paleontolodzy. Tak, tak, dobrze Ci się wydaje – to właśnie oni odnajdują i rozpoznają szczątki roślin, których dziś już nie ma w naszym otoczeniu oraz zwierząt, które dawno wyginęły. Czy jesteś fanem dinozaurów? Wiedzę o tych niesamowitych stworzeniach zawdzięczamy właśnie pracy paleontologów.
Na wystawie Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich poświęconej pradziejom Pomorza możesz obejrzeć ponad 1000 zabytków, które pochodzą ze zbiorów archeologicznych szczecińskiego muzeum. Uruchom wyobraźnię i ruszaj wehikułem czasu w głąb najstarszych dziejów miejsca, w których dzisiaj mieszkasz Ty. Nasze eksponaty ułatwią Ci w tę jedną jedyną w swoim rodzaju podróż przypominającą jazdę do tyłu, do czasów odległych nawet o 14 tysięcy lat! Zobacz, w jaki sposób kształtowało się i zmieniało życie na Pomorzu. Miłej podróży!

Zeszyt edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat.

Dostępny bezpłatnie w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27.

 

Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku

Odkrywco Młody, bądź gotowy na przygody i magiczną podróż w czasie. Przed Tobą wyprawa w świat sztuki minionych epok. Ten zeszyt edukacyjny, w którym znajdziesz wiele zadań, pozwoli Ci odkryć dzieła sztuki średniowiecza, renesansu, a także wczesnego baroku. Zabytki z odległych czasów ujrzysz na wystawach Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu i Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku. Niektóre z nich mają 400, 500, a nawet więcej niż 800 lat.
Średniowiecze do czasy królów, książąt, księżniczek i walczących w bitwach dzielnych rycerzy. To okres, w którym ludzie budowali wspaniałe zamki i wysokie kościoły. Nazywano je gotyckimi katedrami. Dlatego niekiedy o średniowieczu mówimy „epoka katedr”. Jest to ponad tysiącletni okres w dziejach i kulturze Europy pomiędzy V a XV wiekiem. W sztuce średniowiecza – w jej dojrzałej fazie – wyodrębniły się dwa style: romański i gotycki. W tym czasie tematyka większości powstałych dzieł związana była z religią chrześcijańską. Rzeźby i obrazy przedstawiały najczęściej Jezusa i Marię, świętych, sceny z Nowego i Starego testamentu.
Kiedy będziesz wędrował przez wystawę sztuki średniowiecznej, zdziwi Cię zapewne fakt, że obrazy, rzeźby i inne przedmioty nie są podpisane przez artystę! Dzieła miały przede wszystkim przekazywać treści symboliczne i służyć chwale Boga. Nie znamy imion większości ówczesnych twórców. Pracowali anonimowo, nie pragnęli sławy i rozgłosu, dlatego niewiele wiemy o ich życiu. Przed wiekami było inaczej, niż obecnie. Artysta tworzył nie po to, aby być sławnym, lecz dla Boga, dla Kościoła, po to, by ludzie mogli się modlić, umacniać w wierze i poznawać Biblię. Raczej nie mógłby być na Facebooku czy Tik Toku.

Zeszyt edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat.

Dostępny bezpłatnie w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

 

Gryf – muzealny stwór

Zeszyt edukacyjny przedstawiający zbiór wizerunków gryfa, na który składają się herby książąt i poszczególnych ziem należących do Księstwa Pomorskiego, a także przedstawienia stwora znane i rozpowszechniane po wygaśnięciu rodu Gryfitów. Różnorodne postacie, jakie przybierał gryf, na stałe wpisały się w pomorski krajobraz. Ich odkrywanie pozwoli znakomicie bawić się dzieciom w wieku 5–10 lat. Zadania polegają na pokolorowaniu wizerunków, wskazaniu różnic, odkryciu drogi w labiryncie, odczytaniu hasła, odbyciu podróży pod znakiem gryfa po ekspozycjach muzealnych. Potrzebne będą ołówki, kolorowe kredki, pisaki lub farby. Ćwiczenia znajdujące się w zeszycie doskonale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, zdolności manualne i spostrzegawczość dzieci.

Zeszyty dostępne są we wszystkich kasach Muzeum Narodowego w Szczecinie w cenie 12 zł.