mns1

Budynek dostępny jest zarówno dla osób z trudnościami w poruszaniu się, jak i dla osób na wózkach. 

Dojazd

Wały Chrobrego to przestrzeń spacerowa położona w bliskiej odległości od centrum komunikacyjnego znajdującego się przy Placu Rodła. Do muzeum można dojechać autobusem miejskim lub samochodem. Na ulicach dojazdowych do gmachu obowiązuje ograniczenie prędkości do 30km/h.

Dostęp do głównego wejścia muzeum zarówno z lewej, jak i prawej strony jest swobodny. Szerokie i płaskie chodniki umożliwiają swobodne poruszanie się i omijanie osób idących z naprzeciwka. 

Autobusem

Przy wejściu do budynku w odległości około 50 m znajduję się przystanek autobusowy, dzięki któremu nasi goście mogą dojechać bezpośrednio pod gmach muzeum. Linia nr 70 i 90 obsługiwana jest przez autobusy niskopodłogowe.

Samochodem

Wokół muzeum znajdują się miejsca parkingowe, leżące w tzw. Strefie płatnego parkowania A.
Opłata za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00.
Sprawdź opłaty dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów:
https://spp.szczecin.pl/ppn/niepelnosprawni-i-ich-opiekunowie 
Znajdujący się przy muzeum parking umożliwia dostanie się do muzeum bez przekraczania jezdni, ale przy miejscach postojowych znajduje się nierówny krawężnik. Wysokość krawężnika przekracza 2 cm i utrudnia swobodny wjazd osobie korzystającej z wózka.

4 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się przed wejściem do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Wały Chrobrego 4), w odległości około 150 m od muzeum. Przy przejściu dla pieszych znajdują się wypłaszczone krawężniki umożliwiające swobodny przejazd osobie korzystającej z wózka inwalidzkiego lub osobom przewożącym dzieci w wózku.

Taksi

Od 1 sierpnia firma VipTaxi realizuje usługę przewozu osób z niepełnosprawnością ruchu na terenie Szczecina oraz wybranych miast w województwie zachodniopomorskim. Usługa wykonywana jest przez całą dobę. Zamówienia na przewóz należy dokonywać z wyprzedzeniem.
Kontakt
tel. 500 405 306
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Autokar (wycieczki zorganizowane)

Autokar może na chwilę zatrzymać się przed wejściem do muzeum, aby wysadzić pasażerów. 
Parking dla autokarów znajduje się na tyle budynku.

Możliwe utrudnienia w gmachu

Dwa szerokie stopnie przed wejściem do budynku.
Ciężkie i trudno otwierające się drzwi wejściowe.
Schody prowadzące na I piętro nie mają poręczy.
Schody prowadzące do toalet na parterze są strome.
Ze względu na warunki techniczne na parterze, aby skorzystać z windy umożliwiającej dostanie się na sale wystawowe na I piętrze oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością należy poinformować pracownika kasy lub opiekuna wystaw. 
Winda dla osób z niepełnosprawnością ma szerokość 120 cm i długość 160 cm.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchu znajduje się na pierwszym piętrze, aby się do niej dostać należy poinformować opiekuna wystaw lub pracownika kasy.
Część miejsc do siedzenia nie posiada oparć i podłokietników.

Jeśli potrzebujesz pomocy z wejściem do budynku oraz poruszaniem się po nim zadzwoń lub skontaktuj się wcześniej z pracownikami kasy muzeum
tel. 572 661 191 lub (+48) 91 43 15 261
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Udogodnienia

W budynku znajdują się 2 pochylnie ułatwiające przemieszczanie się na parterze. 
Winda mieszcząca jeden wózek inwalidzki umożliwia dotarcie na pierwsze piętro.
Toaleta na pierwszym piętrze jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
Sala konferencyjna i salka edukacyjna mieszczące się na I piętrze są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
Miejsca odpoczynku:
na holu dolnym oraz górnym znajdują się miejsca odpoczynku – kolorowe pufy oraz fotele z oparciami. Dodatkowe siedzenia znajdują się również na wystawach "Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu" oraz "Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku" prezentowanych na parterze. W razie trudności z ich znalezieniem, pomocą posłużą opiekunowie wystaw.

Dostępność wystaw

Wszystkie wystawy dostępne są dla osób z problemami w przemieszczaniu.

Możliwe bariery występujące na wystawach stałych i czasowych

Na wystawie „W afrykańskiej wiosce” wjazd wózkiem do zagrody ludu Somba oraz zagrody lubu Lobi może być utrudniony ze względu na zwężenie wejścia i wyjścia w dolnej części budowli.
Szerokość wejścia i wyjścia obu zagrodach w najwęższym miejscu wynosi około 70 cm. 

Wypożyczenie wózka

Możesz bezpłatnie wypożyczyć wózek lub balkonik do poruszania się po muzeum. Taką potrzebę zgłoś przynajmniej 7 dni przed planowaną wizytą drogą mailową lub telefoniczną u koordynatorki ds. dostępności:

Dorota Obalek-Bylak
tel. 797 400 438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.