Muzealna oferta edukacyjna - ONLINE

W związku z obecną sytuację epidemiologiczną, przygotowaliśmy ofertę muzealną z propozycjami online skierowaną do uczniów i nauczycieli.

Oferta, obejmuje m.in. wirtualne spacery, prezentacje dygitalizowanych zbiorów oraz materiały edukacyjne (warsztaty plastyczne, quizy itp.) dotyczące naszych eksponatów i wystaw, które mogą zainteresować zarówno uczniów szkół podstawowych jak i średnich.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach cyklu "Otwarte choć zamknięte" z propozycjami aktywności dla uczniów z podziałem na trzy kategorie wiekowe:

SZKOŁA PODSTAWOWA (KLASY 1-4)

1. Sprawdz się! Zabawa z obrazem Augusta Ludwika Mosta "Portret Auguste Schiffmann w wieku dziecięcym", 1835, (PDF);

2. Z wizytą w wiosce ludu Somba - warsztaty plastyczne, (PDF)

3. Teatr afrykański (i nie tylko) - krzyżówka dla najmłodszych inspirowana wystawą Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki, (PDF)

4. Raz dwa trzy maluj Ty - warsztaty plastyczne, (PDF)

5. Nie wyrzucaj, wykorzystaj - warsztaty plastyczne, (PDF)

6. Tydzień Edukacjia Globalnej, zadania na każdy dzień

Dzień pierwszy (PDF)
Dzień drugi (PDF)
Dzień trzeci (PDF)
Dzień czwarty (PDF)
Dzień piąty (PDF)

7. Piernikowe ABC (PDF)

SZKOŁA PODSTAWOWA (KLASY 5-8)

1. Szczecińskie hydrozagadki, od średniowiecza po XVIII wiek, część 1 - quiz wiedzy, (PDF)

2. Szczecińskie hydrozagadki, XIX i XX wiek, część 2, (PDF)

3. Dyskobol - spotkanie z rzeżbą antyczną, (PDF)

4. Średniowieczne miasto, część 1 - quiz wiedzy, (PDF)

5. Średniowieczne miasto, część 2 - quiz wiedzy, (PDF)

6. Tydzień Edukacji globalnej

Dzień pierwszy (PDF)
Dzień drugi (PDF)
Dzień trzeci (PDF)
Dzień czwarty (PDF)
Dzień piąty (PDF)

7. Piernikowe ABC, (PDF)

SZKOŁY ŚREDNIE

1. Szczecin w epoce napoleońskiej - quiz wiedzy, (PDF)

2. Przebiegnij się po Przełomach - quiz wiedzy, (PDF)

3. Wokół lokacji Szczecina - quiz wiedzy, (PDF)

4. Tydzień Edukacji Globalnej

Dzień pierwszy (PDF)
Dzień drugi (PDF)
Dzień trzeci (PDF)
Dzień czwarty (PDF)
Dzień piąty (PDF)

5. Piernikowe ABC (PDF)

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWACH

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najtrudniejszy czas poprzedniego systemu politycznego – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień '70, Sierpień '80, Sierpień '88, wpłynęły na transformacje ustrojowe w Polsce i Europie, trwale wpisując Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.

„Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi” pokazywana jest obecnie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (w oddziale Muzeum Etnograficzne). Ekipa Pracowni Digitalizacji i Repriografii włocławskiego muzeum przygotowała wirtualne zwiedzanie ekspozycji: www.mzkid.wirtualnefoto.pl

„Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”

Ekspozycja została przygotowana między innymi przez zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie jako wystawa objazdowa, której pokazy miały miejsce od października 2017 do marca 2020 roku w dwunastu polskich muzeach. Pasjonująca tematyka, wybór unikatowych eksponatów oraz zastosowanie różnych technik multimedialnych sprawiły, że cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Skłoniło to organizatorów do podjęcia próby zapewnienia szerszego dostępu do treści ukrytych pod jej frapującym tytułem. Efektem tych starań jest strona internetowa, która prezentuje wystawę w wersji cyfrowej: www.barbarzynskie-tsunami.muzeum.szczecin.pl. Kanwą opowieści są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum i wtargnęły na jego obszar zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a na jego gruzach tworzyły własne królestwa.

SKARBY MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE

19. Sztuka współczesna, część 3

20. Sztuka współczesna, część 4

21. Numizmatyka

W razie wszelkich pytań można się z nami kontaktować pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.