Muzealna oferta edukacyjna - ONLINE

W związku z obecną sytuację epidemiologiczną, przygotowaliśmy ofertę muzealną z propozycjami online skierowaną do uczniów i nauczycieli.

Oferta, obejmuje m.in. wirtualne spacery, prezentacje dygitalizowanych zbiorów oraz materiały edukacyjne (warsztaty plastyczne, quizy itp.) dotyczące naszych eksponatów i wystaw, które mogą zainteresować zarówno uczniów szkół podstawowych jak i średnich.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach cyklu "Otwarte choć zamknięte" z propozycjami aktywności dla uczniów z podziałem na trzy kategorie wiekowe:

SZKOŁA PODSTAWOWA (KLASY 1-4)

1. Sprawdz się! Zabawa z obrazem Augusta Ludwika Mosta "Portret Auguste Schiffmann w wieku dziecięcym", 1835, (PDF);

2. Z wizytą w wiosce ludu Somba - warsztaty plastyczne, (PDF)

3. Teatr afrykański (i nie tylko) - krzyżówka dla najmłodszych inspirowana wystawą Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki, (PDF)

4. Raz dwa trzy maluj Ty - warsztaty plastyczne, (PDF)

5. Nie wyrzucaj, wykorzystaj - warsztaty plastyczne, (PDF)

SZKOŁA PODSTAWOWA (KLASY 5-8)

1. Szczecińskie hydrozagadki, od średniowiecza po XVIII wiek, część 1 - quiz wiedzy, (PDF)

2. Szczecińskie hydrozagadki, XIX i XX wiek, część 2, (PDF)

3. Dyskobol - spotkanie z rzeżbą antyczną, (PDF)

4. Średniowieczne miasto, część 1 - quiz wiedzy, (PDF)

5. Średniowieczne miasto, część 2 - quiz wiedzy, (PDF)

SZKOŁY ŚREDNIE

1. Szczecin w epoce napoleońskiej - quiz wiedzy, (PDF)

2. Przebiegnij się po Przełomach - quiz wiedzy, (PDF)

3. Wokół lokacji Szczecina - quiz wiedzy, (PDF)

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWACH

Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najtrudniejszy czas poprzedniego systemu politycznego – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień '70, Sierpień '80, Sierpień '88, wpłynęły na transformacje ustrojowe w Polsce i Europie, trwale wpisując Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.

„Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi” pokazywana jest obecnie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (w oddziale Muzeum Etnograficzne). Ekipa Pracowni Digitalizacji i Repriografii włocławskiego muzeum przygotowała wirtualne zwiedzanie ekspozycji: www.mzkid.wirtualnefoto.pl

„Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”

Ekspozycja została przygotowana między innymi przez zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie jako wystawa objazdowa, której pokazy miały miejsce od października 2017 do marca 2020 roku w dwunastu polskich muzeach. Pasjonująca tematyka, wybór unikatowych eksponatów oraz zastosowanie różnych technik multimedialnych sprawiły, że cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Skłoniło to organizatorów do podjęcia próby zapewnienia szerszego dostępu do treści ukrytych pod jej frapującym tytułem. Efektem tych starań jest strona internetowa, która prezentuje wystawę w wersji cyfrowej: www.barbarzynskie-tsunami.muzeum.szczecin.pl. Kanwą opowieści są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum i wtargnęły na jego obszar zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a na jego gruzach tworzyły własne królestwa.

SKARBY MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE

19. Sztuka współczesna, część 3

20. Sztuka współczesna, część 4

21. Numizmatyka

W razie wszelkich pytań można się z nami kontaktować pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.