Konkurs na najciekawszy list do św. Mikołaja - ROZSTRZYGNIĘTY!

Tegoroczna, VIII już edycja, ogólnopolskiego konkursu na najciekawszy „List do św. Mikołaja” przejdzie do historii jako niezwykła, zapisując się na jej kartach z wielu powodów.

Rok 2020 kojarzyć nam się będzie głównie z pandemią koronawirusa, która sporo zmieniła w życiu każdego z nas. Wiele zdarzeń i decyzji jest dla najmłodszych niezrozumiałych i trudnych. Konsekwencją obecnej sytuacji jest wprowadzenie m.in. nauczania zdalnego i przez to ograniczenie uczniom bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, nauczycielami, znajomymi i rodziną. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim uczestnikom konkursu za to, że podjęli się niełatwego zadania i wzięli w nim udział. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta duża ilość prac, które do nas dotarły, to zasługa nie tylko najmłodszych, ale też i ich nauczycieli, rodziców, dziadków oraz wychowawców. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Tematyka listów związana była z aktualną sytuacją w Polsce i na świecie. Dzieci często prosiły w nich nie o zabawki ale o to, aby mogły wrócić do szkoły, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Wielu autorów listów twierdziło, że prezenty typu: piłka, gra, rower czy nowe buty sportowe – nie mają sensu ponieważ nie ma z kim zagrać czy pobawić się. Często uczestnicy konkursu w św. Mikołaju upatrywali cudotwórcy, który rozprawi się z pandemią i przywróci dawny ład. W sumie jeśli tak dobrze radzi sobie z rozwożeniem prezentów po świecie i dociera do każdego zakątka, to trudno dziwić się oczekiwaniom najmłodszych 😉.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 161 osób. Pierwszy raz, w historii konkursu, ponad 80% prac zostało przygotowanych przez dzieci spoza Szczecina. Nadesłano je z takich miejscowości jak: Police, Bezrzecze, Drawsko Pomorskie, Świnoujście, Jordanów, Rębielice Szlacheckie, Strzeszów, Siedlce, Gubin, Rzeszów, Zielona Góra, Cigacice, Warszawice, Długołęka Świerkla, Chorzele, Górczyn, Bielice, Stołeczna, Trzcińsko-Zdrój, Bytom, Pogwizdów Nowy, Gdańsk, Ochla, Widuchowa, Rzepiennik Strzyżewski, Choszczno, Gryfino, Paprocie – Nowa Słupa, Poznań, Kraków, Pilchowo, Pogórze, Tarnów, Ostrołęka, Sobienie Biskupie, Parsów, Chojna, Podlechy, Górno i Góralice.

Po burzliwych, wielogodzinnych obradach jury przyznało nagrody w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat i 9-10 lat. Łącznie nagrodzono 53 osoby. W tym roku nie mamy możliwości, aby zaprosić Państwa na wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej do muzeum. W związku z tym wyniki publikujemy na stronie www.muzeum.szczecin.pl i na muzealnym Facebooku. Tam też zaprezentowana zostanie galeria prac osób nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie. W okresie od 28 do 30 grudnia, każdego dnia zamieszczane będą prace dzieci z poszczególnych grup wiekowych (zaczynając od najmłodszych).

Nagrody i dyplomy wszystkim osobom spoza Szczecina zostaną wysłane pocztą. Szczecinianie będą mogli odebrać swoje prezenty w Muzeum Narodowym w Szczecinie zgodnie, z ustalonym harmonogramem i zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Nagrody w konkursie ufundowano z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i bardzo dziękujemy za udział w nim. Listy napisane przez Was są fantastyczne. Rozbawiały i wzruszały członków jury. Wykazaliście się pomysłowością i oryginalnością. Wielu z Was musi popracować nad ortografią 🙂. Podziękowania należą się też nauczycielom, rodzicom. dziadkom i opiekunom, którzy w tak trudnym dla wszystkich czasie zmobilizowali dzieci do pracy i dopięli wszystkich formalności.

LAUREACI KONKURSU

KATEGORIA WIEKOWA 5 – 6 LAT

• Antonina Kogut - 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym
  • Paulina Pomianek - 6 lat, Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym