1. Inspiracje i kreacje - sztuka w sieci dla dzieci

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do wspólnych warsztatów muzealnych zatytułowanych „INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI”.

Zanim odwiedziecie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci, gdzie przedstawimy niezwykłych artystów oraz ich obrazy, które znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cyklicznie udostępniane zadania plastyczne to zachęta do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Przy każdym omawianym obrazie znajdują się ćwiczenia rysunku i malowania, a także ciekawostki dotyczące artysty oraz słowniczek z zagadnieniami związanymi ze sztuką.

Wykonane przez dzieci zadanie plastyczne „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostanie opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce Edukacja.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś pokazać swoją pracę plastyczną i zaprezentować ją w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację i klauzulą informacyjną do pobrania w załączniku. W mailu napisz tytuł obrazu, do którego wykonałaś/wykonałeś zadanie plastyczne.

 

ZACZYNAMY!

naglowek falat copy

Artysta: Julian Fałat (1853–1929)

Tytuł obrazu: Zima na wschodzie

Data powstania: 1919 rok

Technika: akwarela, papier

Wymiary: 60 × 137 cm

Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Julian Fałat ‒ polski malarz, który urodził się 30 lipca w 1853 roku w Tuligłowach na Ukrainie, a zmarł 9 lipca 1929 roku w Bystrej. Artysta oprócz bogatego dorobku ma także niezwykle ciekawą biografię. Pochodzący z niewielkiej wsi Fałat miał niełatwy start. Od najmłodszych lat wiedział, co pragnie robić w życiu ‒ chciał malować, uwieczniając na obrazach piękną i zmienną przyrodę. Bardzo dużo  podróżował ‒ zwiedził Ukrainę, Podole, Wołyń, przez pewien czas mieszkał też i kształcił się w Zurychu. Bywał w Berlinie, Wiedniu i Rzymie. Pełnił funkcję Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był największym polskim malarzem akwarelistą. Zainteresował się malarstwem akwarelowym w czasie studiów. Ta technika należała do jego ulubionych, więc wykorzystywał ją podczas wielu artystycznych podróży, gdy dokumentował oglądane miejsca.

 

Akwarela Zima na wschodzie została namalowana w 1919 roku. Obraz znajduje w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie i można go podziwiać na tymczasowych wystawach organizowanych w  muzeum. Na obrazie widzimy piękną, zasypaną śniegiem drogę z wyraźnymi śladami sań oraz domami, które są kryte strzechą. Artysta namalował ten obraz na papierze. Zastosował przepiękne kolory: odcienia fioletu na niebie wraz z pomarańczowymi barwami chmur i obłoków. Na obrazie widzimy pędzące sanie zaprzężone w parę koni. Niedaleko domów widać postaci, są to mieszkańcy  wioski. Światło na obrazie artysta ujął z wielkim wyczuciem, cienie rzucane przez domy oraz zaprzęg sprawiają wrażenie naturalności.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ OBSERWUJEMY I RYSUJEMY

Przyjrzyj się uważnie kolorom na obrazie i odpowiedz, w jakich barwach artysta namalował:

‒ śnieżną drogę,

‒ niebo,

‒ cerkiew,

‒ domy,

‒ chmury.

Czy potrafisz policzyć, ile jest odcieni barw chłodnych?

0001

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ KOLOROWA PALETA

Na przygotowanej palecie: plastikowej czy drewnianej, stwórz barwy, którymi artysta namalował ten obraz. Możesz wykorzystać farby, które masz w domu, np. plakatowe lub akrylowe. Mieszaj je, nakładając poszczególne barwy na palecie.

Kolory do mieszania to np.:

‒ niebieski i biały,

‒ różowy i biały,

‒ fioletowy i biały,

‒ jasny niebieski i jasny różowy,

‒ biały i brązowy,

‒ fioletowy i jasny różowy.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ DO DZIEŁA

Zamknij oczy i wyobraź sobie ciąg dalszy namalowanej historii z obrazu. Przygotuj dowolne farby, pędzle oraz wodę, karton czy kartkę papieru z bloku technicznego i namaluj swój obraz. Zastanów się, gdzie mogą dojechać sanie i jak wygląda dalsza droga zimową porą. Nie zapomnij namalować także tła, chmur, nieba, śniegu na drodze, postaci czy domów. Zainspiruj się tematem zimy i kolorami, które uzyskałaś/ukazałeś na palecie malarskiej.

Pracę możesz także wykonać w innej technice. Spróbuj zinterpretować ten obraz, wykorzystując następujące materiały plastyczne: kartka z bloku technicznego, na której powstanie praca, kolorowy papier, przygotuj również klej i nożyczki. Wycinając nożyczkami różnorodne kształty, stwórz własną  kompozycję. Możesz również wykonać wydzierankę z kolorowego papieru bez użycia nożyczek. Obraz Fałata Zima na wschodzie w Twojej interpretacji przyklej klejem do papieru. 

Wybraną pracę wykonaną przez Ciebie sfotografuj i prześlij ją wraz z podpisanymi załącznikami (do pobrania poniżej) na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

CIEKAWOSTKI

Julian Fałat w swojej pracy mógł wykorzystywać Fotorewolwer Brandla, czyli ręczny aparat fotograficzny skonstruowany przez wynalazcę i fotografa Karola Brandla. Była to prekursorska konstrukcja aparatu, umożliwiająca wykonywanie w terenie szybkich zdjęć o dobrej jakości. Artysta często podróżował, po czasie spędzonym na Ukrainie odwiedzał kolejne kraje. Wyjechał do Niemiec, by uczyć się w Zurychu i Monachium. Następnie spędził rok w Rzymie, Hiszpanii, a w końcu wyjechał w podróż dookoła świata (Marsylia, Port-Said, Aden, Cejlon, Singapur, Hongkong, Jokohama, San Francisco, Nowy Jork, Brema, Monachium). Pamiątki z podróży Fałata  utrwalone zostały na jego licznych szkicach i akwarelach.

 

ZAPAMIĘTAJ TERMINY I POJĘCIA

‒ pejzaż,

‒ kompozycja,

‒ barwy chłodne,

‒ akwarela

 

DOKUMENTY POTRZEBNE DO WYSŁANIA ZDJĘCIA PRACY

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)