3. Inspiracje i kreacje - sztuka w sieci dla dzieci

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do udziału w warsztatach muzealnych zatytułowanych INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI.

 

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Przy każdym omawianym dziele znajdują się ćwiczenia plastyczne, a także ciekawostki dotyczące autora oraz słowniczek z zagadnieniami związanymi ze sztuką.

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

 

ARTYŚCI I OBRAZY

MNS Sp 18 Wl.Slewinski

Artysta: Władysław Ślewiński (1856–1918)

Tytuł obrazu: Martwa natura z kwiatami i figurką tancerki

Data powstania: ok. 1907 roku
Technika: olej, płótno
Wymiary: 54 × 43 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Władysław Ślewiński urodził się 1 czerwca 1856 roku we wsi Białynin,  zmarł 24 marca 1918 roku w Paryżu. Był kuzynem malarza Józefa Chełmońskiego i to za jego to namową rozpoczął naukę w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona, z której wkrótce zrezygnował. Na początku jednak nic nie wskazywało na to, że Ślewiński będzie malował obrazy. Pochodził z rodziny ziemiańskiej i po odziedziczeniu majątku ziemskiego zajął się jego zarządzaniem. Wybrał jednak drogę malarstwa. Studiował i tworzył we Francji, gdzie malował niezwykłe obrazy przedstawiające widoki morza,  martwe natury i portrety.

Kiedy przebywał w Paryżu, gdzie tworzyli inni wybitni artyści, Władysław Ślewiński poznał malarza Paula Gauguina. Zaprzyjaźnił się z nim, a zainspirowany jego obrazami stworzył wiele niezwykłych dzieł. Mieszkając we Francji, artysta jednak tęsknił za Polską i 1905 roku, po siedemnastu latach, wrócił do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe. W 1908 roku został profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. 

Artysta zamieszkał w Krakowie, a potem w Poroninie. Stamtąd wyruszał w wędrówki po Tatrach, poznając góry i ich mieszkańców. 

Malował wiele martwych natur, na których wazony i dzbany mają bardzo uproszczoną formę. Martwe natury często przedstawiają nie tylko naczynia, ale także kwiaty, figurki z porcelany, owoce, warzywa. Różni malarze, oprócz kwiatów, owoców i posiłków, na swoich obrazach umieszczali również przedmioty związane z muzyką, czasem pojawiają się też niewielkie zwierzęta, owady, a nawet inne dzieła sztuki.

Obraz Martwa natura z kwiatami i figurką tancerki przedstawia wzorzysty wazon z kwiatami, wśród których są m.in. słoneczniki.

Dzięki światłu padającemu z lewej strony oraz ciemnemu, miękkiemu konturowi kształt naczynia, jest bardziej wyeksponowany niż stojąca za nim, po prawej stronie, figurka tancerki. Obrazy namalowany jest w półtonach fioletów, zieleni i łamanych błękitów.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ OBSERWUJEMY I RYSUJEMY

 

Przyjrzyj się, jak Władysław Ślewiński namalował kształt słoneczników. Odszukaj w sieci lub w atlasie roślin, jak dokładnie wyglądają. Słoneczniki to niezwykle wdzięczne, ozdobne i sympatyczne kwiaty, które można kupić w kwiaciarni lub zasadzić w doniczce.

Duża część odmian, zwłaszcza klasyczne słoneczniki jednoroczne, posiadają również smaczne, jadalne nasionka, które nadają się tak do karmienia ptaków zimą i jako przekąska.

Słonecznik (Helianthus annuus) to roślina, którą coraz częściej widujemy nawet w miejskich przydomowych ogródkach. Kwiat przypomina słońce otoczone promieniami, ma fenomenalną zdolność śledzenia tarczy słońca poprzez wyginanie grubej łodygi każdego dnia od wschodu do zachodu. 

Zadanie z rysowaniem będzie polegało na wykonaniu szkicu ołówkiem: kwiatu, łodygi, liści. Zacznij od prostych linii, rysując koło wraz z płatkami, następnie narysuj łodygę i liście. Konturuj, spróbuj także wycieniować, używając ołówków z oznaczeniem B. Ołówkiem HB lub 2H możesz wzmocnić szkic. Ogólnie ołówki twarde i bardzo twarde znajdują zastosowanie w rysunku technicznym (oznaczone literą H), zaś ołówki miękkie do rysunku artystycznego (oznaczone B). 

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ KOLOROWA PALETA

Na papierowej, drewnianej lub plastikowej palecie stwórz gamę barw potrzebnych do namalowania tego obrazu. Fiolety, zielenie i błękity mieszaj z innymi odcieniami, dodawaj także biel do każdego koloru i szukaj różnych tonacji.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ DO DZIEŁA

Poszukaj w domu ciekawego wazonu lub porcelanowej filiżanki. Do stworzenia martwej natury potrzebne będą także kolorowe owoce, warzywa. Kwiaty są piękne, mają różnorodne odcienie, poszukaj więc inspiracji w naturze. Nawet najprostszy bukiet zwykłych stokrotek może urozmaicić wnętrze pokoju. A może namalujesz rośliny stojące w doniczkach?

Teraz na stole z tkaniną lub na biurku ułóż wszystko w piękną kompozycję. Wykorzystaj lampkę do oświetlenia tej kompozycji, bo łatwiej będzie wówczas zobaczyć i namalować światłocień. Naszkicuj tę kompozycję ołówkiem w swoim szkicowniku. Najlepszy rysunek spróbuj przenieść na płótno lub na kartkę z bloku technicznego. Do malowania wykorzystaj farby, które masz w domu, mogą być plakatowe, akwarelowe, akrylowe...

 

Wybraną pracę sfotografuj i prześlij wraz z podpisanymi załącznikami (do pobrania na stronie) pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

CIEKAWOSTKI

Przy rysowaniu ołówkiem martwej natury być może przyda Ci się porada Leonarda da Vinci: „tło powinno być ciemne, jeśli przedmiot jest oświetlony, i jasne – jeśli jest on w cieniu”. Leonardo da Vinci w swym „Traktacie o malarstwie” radził też: „Ćwicz oko i ucz się dostrzegać rzeczywistą wysokość i szerokość przedmiotów”. 

 

ZAPAMIĘTAJ TERMINY I POJĘCIA

światłocień,

kompozycja,

martwa natura,

tonacja,

gama barwna.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)