4. Inspiracje i kreacje - sztuka w sieci dla dzieci

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do udziału w warsztatach muzealnych zatytułowanych INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI.

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Przy każdym omawianym dziele znajdują się ćwiczenia plastyczne, a także ciekawostki dotyczące autora oraz słowniczek z zagadnieniami związanymi ze sztuką.

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

ARTYŚCI I OBRAZY

fab jpg

Artysta: Stanisaw Ignacy Fabijański (1865–1947)

Tytuł obrazu: Wisła pod Wawelem

Data powstania: ok. 1905 roku
Technika: olej, płótno
Wymiary: 130 × 87 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Stanisław Ignacy Fabijański to polski malarz i ilustrator. Urodził się w 1865 roku w Paryżu, zmarł 17 lutego 1947 w Krakowie. Był synem malarza, rysownika i scenografa Erazma Rudolfa Fabijańskiego. Obaj fascynowali się widokami i architekturą Krakowa, do którego przybyli w 1881 roku. Stanisław przygodę ze sztuką i studia artystyczne rozpoczął we Lwowie, a potem kontynuował je w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo pod okiem wielu wspaniałych malarzy, m.in. Jana Matejki. Kształcił się także w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i – tak jak wielu innych artystów – przez całe życie odbył wiele inspirujących podróży.

Kiedy pracował w Krakowie, tworzył obrazy olejne, akwarele i pastele z przedstawieniem widoków: w zimowej szacie, w wieczornym lub nocnym świetle, w blasku księżyca.

Dziś wspólnie z artystą wybierzemy się na zimowy spacer w poszukiwaniu pięknych zakątków nad Wisłą. Przyjrzyjmy się bliżej obrazowi Wisła pod Wawelem, nabytemu do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie w 1972 roku.

Dzieło przedstawia zimowy, zamglony pejzaż Krakowa z widokiem na Wawel i rzekę Wisłę. Malarz wypatrywał malowniczo położonych, zamglonych miejsc, wybierał także wschody lub zachody słońca, zwłaszcza w czasie jesieni, zimy lub wczesnej wiosny.

Omawiany obraz ma niezwykle piękną i ciekawą kolorystykę utrzymaną w różnych odcieniach szarości, beżu, bieli, błękitu, a także różu. Barwy pięknie i delikatnie się mieszają, ukazując wyjątkowy widok znad Wisły.

Podczas spacerów artysta wiele szkicował, odwiedzając m.in. klasztor norbertanek, kopiec Kościuszki, Tyniec.

Jeśli także planujesz z rodzicami podróż do Krakowa (w zimie, jesienią, wiosną czy latem), zwróć uwagę, jak pięknie wygląda Wisła o różnych porach dnia. Na taki spacer po Krakowie warto zabrać ze sobą szkicownik, ołówki – tak jak artyści poszukujący inspiracji. Może odwiedzisz i naszkicujesz także inne niezwykłe miejsca w Krakowie np. Zamek Królewski na Wawelu i Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława – miejsce koronacji i pochówku wielu polskich królów.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ OBSERWUJEMY I RYSUJEMY

Na obrazie została namalowana Wisła. Wykorzystując mapę Google, znajdź miejsce, które przedstawiono i przyjrzyj się, jak wygląda dziś.

Odszukaj również w sieci stare, czarno-białe zdjęcia i zobacz, jak Wawel prezentował się dawniej, na początku XX wieku. Na ich podstawie spróbuj narysować ten widok, wykonując szkic ołówkiem. Aby dobrze naszkicować, przygotuj kilka różnych ołówków, dobrą gumkę, węgiel i szkicownik (mały blok kartek papieru). Szkicownik możesz zabierać w różne inspirujące miejsca i rysować to, co widzisz. Wykorzystaj możliwości, jakie daje rysowanie ołówkami o różnej twardości – od H do B. Jeśli masz w domu węgiel rysunkowy, możesz także wykonać pracę przy jego użyciu.

Węgiel używany jest głównie do tworzenia dzieł o większym formacie, niewymagających odwzorowania wielu szczegółów, dlatego spróbuj pracę z jego użyciem wykonać na takim formacie papieru. Ponieważ węgiel pozwala na swobodną i płynną pracę, możesz zastosować technikę rozmazywania. Przy pomocy gumki tzw. „chlebowej”, papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki możesz tonować ślady zostawione przez węgiel, tak aby uzyskać płynność rysunku.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ KOLOROWA PALETA

Na przygotowanej palecie papierowej (do wydrukowania), plastikowej lub drewnianej wymieszaj barwy i odszukaj odcienie podobne do kolorystyki z obrazu. Jakie kolory powstaną? Do tego zadania wykorzystaj dowolne farby, które masz w domu.

 

ZADANIE PLASTYCZNE ‒ DO DZIEŁA

Przygotuj kartkę papieru do akwareli lub kartkę brystolu, kubek z wodą, kilka pędzli do akwareli. Do wycierania pędzli użyj papierowego ręcznika. 

Akwarela to nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Najczęściej maluje się nią np.: pejzaże. Jest to jedna z najtrudniejszych technik, bo nie daje możliwości poprawek!

Używaj wody przy malowaniu, bo spowoduje to rozrzedzenie barwnej plamy. Pamiętaj, że nakładanie jasnych kolorów na ciemne nie rozjaśnia ich. Możesz to robić, jeśli chcesz zmienić odcień, pamiętaj jednak, że akwarela jest transparentna (czyli przeźroczysta).

Możesz także wykonać rysunek, który będzie pocztówką. Przygotuj kredki i narysuj dowolny pejzaż. Być może będzie to pocztówka z ciekawym widokiem lub architekturą, które pamiętasz z wakacji, ferii czy innych podróży. A może będzie to widok z Twojego okna?

Wykonaną pracę sfotografuj i prześlij ją wraz z podpisanymi załącznikami (do pobrania poniżej) pod adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PALETA 

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

CIEKAWOSTKI

Gdy namoczysz brystol, specjalny papier do akwareli, kartkę papieru z bloku technicznego, to pigment koloru ładnie rozejdzie się po mokrym papierze. Możesz wykonać rysunek za pomocą pędzelka, wody i dwóch kolorów, np. używając jasnego i ciemnego brązu. W ten sposób ćwiczysz technikę, nie musisz myśleć o mieszaniu wielu kolorów i kontrastowaniu ich. Stosowali to najwięksi mistrzowie, tacy jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rembrandt czy Pablo Picasso.

Wykorzystaj różne miękkie pędzle do akwareli, mniejsze lub większe. Cienkim możesz się podpisać. Powstanie sygnatura, czyli własnoręczny podpis, znak artysty na dziele.

To ostatni etap tworzenia. Uznanie, że dzieło jest już skończone, to istotny gest, który często powstrzymuje twórców przed dokonywaniem kolejnych zmian w dziele. Na obrazie Wisła pod Wawelem poszukaj podpisu potwierdzającego autorstwo.

 

ZAPAMIĘTAJ TERMINY I POJĘCIA

pejzaż,

architektura,

cieniowanie,

kontrast.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)