5. Inspiracje i kreacje - sztuka w sieci dla dzieci

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do udziału w warsztatach muzealnych zatytułowanych INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI.

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Przy każdym omawianym dziele znajdują się ćwiczenia plastyczne, a także ciekawostki dotyczące autora oraz słowniczek z zagadnieniami związanymi ze sztuką.

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

 

ARTYŚCI I OBRAZY

pastel jpg

Artysta: Stanisław Wyspiański (1869–1907)

Tytuł obrazu: Portret Henryka Opieńskiego

Data powstania: 1898
Technika: pastel, papier
Wymiary: 60 × 60 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Stanisław Wyspiański urodził się urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 roku, także w Krakowie. Był wszechstronnym artystą, poetą, malarzem, grafikiem, architektem, projektantem mebli. Zajmował się również projektowaniem witraży. Wykształcenie malarskie uzyskał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Na życzenie mistrza Matejki rozpoczął pracę w Bazylice Mariackiej jako pomocnik i realizator wzorów do polichromii ściennej. 

Jeśli będziesz w Krakowie, podczas wakacji lub ferii, koniecznie zobacz również zaprojektowaną przez Wyspiańskiego i częściowo przez niego wykonaną polichromię w kościele oo. Franciszkanów, złożoną z motywów kwiatowych i geometrycznych, a także niesamowite witraże: bł. Salomei i św. Franciszka oraz Boga Ojca zatytułowany: Stań się. Ten ogromy witraż przedstawia Boga Ojca w momencie stwarzania świata.

W kościele oo. Franciszkanów przyjrzyj się także uważnie kwiatom i roślinom, które namalował Wyspiański. Zanim przystąpił on do wykonania tych malowideł, wykonywał szkice, spacerując po łąkach i zbierając kwiaty, zioła, także do swojego zielnika. Być może i Ty podczas wiosennych spacerów zbierzesz zioła, kwiaty i stworzysz swój zielnik, w którym będą dokładne rysunki tych roślin?

Stanisław Wyspiański interesował się również teatrem i często bywał gościem wielu spektakli operowych oraz klasycznych dramatów. Przygotowywał plany scenografii dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Sam także brał udział w przedstawieniach amatorskich. Był również uzdolnionym poetą i dramaturgiem. Napisał wiele znanych utworów literackich, m.in. dramat: Wesele, który jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Stanisław Wyspiański zdobywał nowe umiejętności artystyczne, poznawał architekturę, rzeźbę, podróżując po Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech. We Francji rysował w swoim szkicowniku przepiękne gotyckie katedry, zabytki i rzeźby.

Artysta przez całe życie malował wiele obrazów, wśród których były pejzaże, portrety dzieci, żony, przyjaciół, krakowskich osobistości (profesorów, malarzy, aktorów, pisarzy) oraz autoportrety. Jego ulubioną techniką był pastel, a „styl” Wyspiańskiego polegał często na okonturowaniu sylwety gruba linią.

Jednym z dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie jest portret namalowany pastelami, przedstawiający przyjaciela Wyspiańskiego – Henryka Opieńskiego, kompozytora i muzykologa.

Przyjrzyj się dokładnie twarzy kompozytora. Portret ten jest niesamowity, ponieważ widzimy jakby podwójny wizerunek. Po lewej stronie obrazu widać ukazanego z profilu, zamyślonego muzyka, są też linie zapisu nut!

Ale i na tym nie koniec –  widzimy tu  również tajemniczą dłoń... Być może jest to dłoń Muzy (czyli patronki muzyki)? A może to dłoń samego kompozytora! Wyspiański często rysował znaczące gesty i dłonie.

 

ZADANIA: 

OBSERWUJEMY I RYSUJEMY !

Na portrecie znajdują się tajemnicze dłonie, zatem i Ty spróbuj je naszkicować. Przygotuj węgiel, kredki, pastele, kartkę i narysuj dłoń mamy, taty, siostry lub brata. A może uda Ci się narysować własną dłoń. Możesz również odrysować ołówkiem lub kredkami kształt od swojej dłoni, a następnie wycieniować.

 

KOLOROWA PALETA

Na palecie z papieru stwórz gamę kolorów, mieszając poszczególne kolory pasteli. Zauważ i wykorzystaj barwy, których użył Stanisław Wyspiański do stworzenia tego portretu. Do tego ćwiczenia przydadzą się suche pastele. Zwróć uwagę, jak bardzo dokładnie narysowany jest strój sportretowanego: marynarka, kamizelka, koszula, kokarda. Jakie kolory tam dostrzegasz? Czy jest to czerń, brąz, a może inny kolor?

 

DO DZIEŁA!

Pastel w wieku XIX stał się popularny ze względu na wygodne używanie papieru i kredek w plenerze. Dzięki temu artyści mogli szybko uchwycić interesujący ich motyw. Pastel określa zarówno miękkie kredki, jak i technikę malarską, a także obraz wykonany pastelowymi kredkami. Pastele są delikatne i nietrwałe, ponieważ wykonuje się je z minerałów i sproszkowanych barwników spojonych wodą oraz substancjami klejącymi. Pastele możesz mieszać i rozcierać, a jasne kolory nakładać na ciemne. Dla uzyskania ciekawych efektów malarskich wykorzystuje się tzw: „rozcierak” (możesz zrobić go samodzielnie ze zwiniętego trójkątnego kawałka papieru sklejonego taśmą samoprzylepną). Służy on do rozcierania ołówka, węgla, kredki lub pasteli. Zamiast rozcieraka możesz użyć palców! Są lepsze ze względu na naturalna wilgotność skóry, co lepiej wpływa na trwałość pasteli. Papier do rysowania pastelami powinien być średnio- lub gruboziarnisty, kolorowy lub biały.

Przygotuj pastele, papier i wykonaj kilka fotografii za pomocą telefonu lub odszukaj w rodzinnym albumie zdjęcia, które pokazują twoją twarz. Przyjrzyj się uważnie, jaki masz kształt oczu, ust, nosa. Wykonaj poszczególne szkice. Przygotuj również lustro, tak abyś widzieć swoją twarz. Przyda się również lampka, którą możesz oświetlić boczną część twarzy. Zobaczysz wówczas, gdzie jest ciemniej, a gdzie jaśniej. Oświetlenie wpływa na wygląd portretowanej osoby np.: delikatne światło nadaje bardziej wyrazistego wyglądu profilowi twarzy portretowanego, oświetlenie od dołu twarzy tworzy niepokojący, tajemniczy nastrój, zaś silne światło padające wprost spłaszcza rysy.

Rysunek głowy najlepiej rozpocząć, wykorzystując lustro i ustalając proporcje poprzez staranny pomiar długości i szerokości twarzy oraz położenia i kształtu, wielkości oczu, nosa, ust. Przygotuj teraz szkicownik, różnej twardości ołówki i wykonaj kilka szkiców, następnie wybierz jeden i spróbuj namalować swój autoportret pastelami!

Gdy opanujesz już rysowanie autoportretu, spróbuj dać pole do działania wyobraźni. Na początku narysuj różnorodne twarze, np. baśniowe czy teatralne, widziane także z profilu. Niech te twarze oparte na wyobrażeniach będą czystą fantazją! Takie ćwiczenia praktyczne służą rozwijaniu wyobraźni.

Wykonaną pracę sfotografuj i prześlij ją wraz z podpisanymi załącznikami (do pobrania poniżej) pod adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PALETA 

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

CIEKAWOSTKI I ZAGADNIENIA

W Polsce znajdują się rożne interesujące podobizny Stanisława Wyspiańskiego. W Krakowie, na niewielkim skwerze w sąsiedztwie gmachu głównego Muzeum Narodowego, znajduje się pomnik zaprojektowany przez polskiego rzeźbiarza, Mariana Koniecznego. Natomiast popiersie Wyspiańskiego autorstwa Bronisława Chromego oglądać można w Parku Decjusza.  

 

TERMINY I POJĘCIA DO ZAPAMIĘTANIA!

światłocień,

autoportret,

portret,

kontur,

polichromia,

witraż.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)