Najdawniejsze dzieje – rodzinne zmagania z archeologią

Z okazji kolejnej kwietniowej rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi, zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej archeologicznej zabawy związanej z wystawą „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” prezentowaną w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Muzeum Historii Szczecina.

ARCHEOLOGICZNE PUZZLE

Świat się zmienia. Nieustannie. Zdjęcia, książki, filmy czy rozmowy z bliskimi uświadamiają nam, że mieszkamy, ubieramy się, bawimy zupełnie inaczej niż nasi dziadkowie jeszcze 50 lat temu. A jeśli rozbudzona ciekawość podsunie nam pytania o życie praprzodków sprzed tysiąca czy kilku tysięcy lat? Odpowiedzi dostarczy nam głównie archeologia. Dzięki niej możemy poznać bardzo odległą w czasie rzeczywistość. Archeolodzy „przywracają życie” dawnym przedmiotom. Są w stanie odtworzyć obraz przeszłości lub zweryfikować ten przedstawiany w źródłach pisanych, wzbogacając go jednocześnie o szczegóły dotyczące żyjących dawniej „zwykłych” ludzi, o których stare kroniki najczęściej nie wspominają. Praca archeologów polega na badaniu materialnych śladów działań człowieka, np.: pozostałości obiektów mieszkalnych i grobów, szczątków strojów, uzbrojenia, naczyń, przedmiotów codziennego użytku, wraków statków, monet i wielu, wielu innych. Każda z tych rzeczy zawiera mały kawałek informacji. Cierpliwi i dociekliwi badacze starają się, jak w puzzlach, dopasować rozrzucone strzępki danych, by stworzyły całość – w miarę kompletny obraz przeszłości.

Układanie puzzli to fascynująca przygoda dla każdego. Różnica jest taka, że archeolodzy nie mogą ich kupić, ale muszą sami znaleźć kawałki i nigdy nie wiedzą, ile ich ostatecznie będzie.

MIEJSCE POSZUKIWAŃ

Teoretycznie prace wykopaliskowe (czyli poszukiwania) można rozpocząć w przypadkowym miejscu, np. z łopatą w piaskownicy lub własnym ogródku. W praktyce jednak, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia artefaktów, archeolodzy poświęcają mnóstwo czasu i wysiłku na wytypowanie obszarów występowania źródeł archeologicznych. W związku z tym w biurach, archiwach i w terenie studiują stare mapy, wyszukują nienaturalne formy ukształtowania terenu, sprawdzają napływające od przypadkowych znalazców (np. rolników, rybaków, osób odpowiedzialnych za budowę domów lub dróg) zgłoszenia o wykrytych starych przedmiotach czy kościach.

Zapraszamy do wykonania ZADAŃ przygotowanych przez Ewę Kimak z Działu Edukacji MNS.