8. PALETA SZTUKI - PEJZAŻ! Warsztaty z cyklu sztuka w sieci dla dzieci. Stanisław Kamocki

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia oraz nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, aby wzięły udział w warsztatach muzealnych zatytułowanych PALETA SZTUKI! – PEJZAŻ.

Na warsztatach zajmiemy się widzeniem światła, formami, fakturą, kompozycją, kształtami i kolorem, a także rysunkiem. Warsztaty zawsze będziemy rozpoczynali od wykonywania szkiców na podstawie wybranego obrazu. Zatem zadanie zatytułowane SZKICOWANIE będzie doskonałym początkiem do zabawy ze sztuką i zachętą do tworzenia dalszych kreatywnych zadań plastycznych.

DO DZIEŁA! to kreatywne zadanie plastyczne z krótkim opisem projektu, pomysłami, może być to kolaż, techniki mieszane, kompozycje w trzech wymiarach, malowanie czy rysowanie pastelami...

Przy każdym zadaniu wyszczególnione będą także MATERIAŁY PLASTYCZNE potrzebne do stworzenia tego niezwykłego dzieła.

Wiosenne warsztaty to zaproszenie do zabawy ze sztuką, artystami, pejzażem i poznaniem świata barw, różnorodności technik plastycznych, gdzie każdy może spróbować tworzyć nawet palcem! Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

DRZEWA DO WYCIĘCIA WZÓR

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

ARTYŚCI I ICH DZIEŁA

obraz jpg

Stanisław Kamocki (1875–1944)
Tytuł: Krajobraz
Data powstania: ok. 1902–1910
Technika: olej, płótno
Wymiary: 69 × 115 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

O ARTYŚCIE I OBRAZIE

Stanisław Kamocki studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, pobierał nauki również w Paryżu. Był uczniem m.in: Jana Stanisławskiego, którego twórczość już znasz. Jego profesorami byli także inni wybitni malarze tacy jak: Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski. W poszukiwaniu natchnienia artysta podróżował do Włoch, Niemiec, Szwajcarii. Był jednym z najzdolniejszych uczniów Jana Stanisławskiego i podobnie jak mistrz malował w plenerze. Często tworzył wtedy widoki ciekawych miejsc w Krakowie i Zakopanem.

Dziś zapraszamy Was w podróż do świata sztuki, w którym poznamy obraz Stanisława Kamockiego namalowany na płótnie farbami olejnymi, przedstawiający bardzo niezwykły krajobraz. Na tym obrazie artysta przedstawił drogę, przy której stoją drzewa. Ich gałęzie są ciekawie powyginane i ukazane za pomocą odcieni czerwieni, z gamą fioletów i różów.

W koronach – liście w koronach drzew nasycone są zieleniami, o rożnych odcieniach, sprawiają wrażenie, jakby się poruszały. Widzimy także drogę prowadzącą nasz wzrok do wiejskiej zabudowy – chaty z dachem krytym strzechą. Dom, który dostrzegamy w oddali, ukryty jest wśród zieleni drzew. Artysta namalował ten obraz grubo kładzioną farbą.

 

SZKICOWANIE

Przystępując do pracy, najlepiej zacząć od uważnej obserwacji otoczenia i zebrania pomysłów, tak jak to robią artyści, którzy noszą szkicowniki, by móc zawsze przenieść na papier ciekawe pomysły.

Wypróbuj przybory i materiały, które masz w pudełku, do malowania i rysownia. Może w środku znajdziesz: gumkę, ołówki, węgiel rysunkowy, rozcierak,(służy do rozcierania kreski, np.: węgla). Może są tam także kolorowe kredki lub suche pastele? 

Niektóre przybory masz, ale inne trzeba będzie kupić w sklepie plastycznym.

W szkicowniku mogą też być zapisane słowa, które pomogą Ci zapamiętać kolory, kształty, detale naszkicowanych rzeczy.

Na dobry początek każdego szkicowania przygotuj ołówek. Grafit jest minerałem o metalicznym połysku. Najlepszym ołówkiem do rozpoczęcia malowania będzie 2B – jest miękki i najczęściej stosowany, daje możliwości rysowania cienkiej kreski i miękkich odcieni szarości. Istnieje wiele rozmiarów i typów ołówków grafitowych pozwalających uzyskać rożne kreski i efekty. Wypróbuj inne ołówki do tego szkicu, np.: 4B lub 6B – ponieważ są one odpowiednie do rysowania konturów, szybkich szkiców i do zaczerniania powierzchni.

Przygotuj także gumkę jako środek do rysowania, aby stworzyć jasne powierzchnie i rozjaśniać krawędzie. Twoim zadaniem będzie naszkicowanie ołówkami Krajobrazu Stanisława Kamockiego

Może wybierzesz się także w plener i tam naszkicujesz inne ciekawe drzewa, które wykorzystasz w swojej pracy plastycznej.

 

DO DZIEŁA! - KOLORY I KSZTAŁTY

Sposób zaprojektowania obrazu nazywany jest kompozycją. Stosowane jest np. wysunięcie pierwszego i środkowego planu przed tło. Obraz Kamockiego ma wyraźnie oddzielone plany. Zobacz, gdzie artysta namalował drzewa, a gdzie przedstawiony jest drewniany dom.

Do wykonania tej pracy plastycznej przygotuj: kartonowe/tekturowe pudełko, które znajdziesz w domu. Zadanie będzie polegało na stworzeniu pracy w trójwymiarze. Tekturowe pudełko pomaluj wewnątrz farbami plakatowymi lub akrylowymi. Mogą być to motywy drzew widziane z oddali, a więc ukazane nieco mniejsze (te dalsze drzewa mogą być namalowane jaśniejszymi barwami, co sprawi wrażenie odległości).

Na pierwszym planie prezentowanego obrazu Stanisława Kamockiego można dostrzec duże drzewo. Trzeba więc wpierw narysować je na grubszym kartonie, a następnie pomalować farbami. Po wyschnięciu farb należy wyciąć jego kształt i przykleić klejem (na dole przy zagięciu, w środku pudełka)

Wytnij więcej innych drzew większych i mniejszych o kształcie zbliżonym do tych na obrazie i także przyklej.

Namaluj również kształt wiejskiej chałupy, inspirując się zabudową z obrazu. Po wyschnięciu farb wytnij nożyczkami kształt i przyklej w środku kartonu – taśmą lub klejem. Powstanie wówczas ciekawa praca trójwymiarowa o różnych kolorach i kształtach.

 

MATERIAŁY PLASTYCZNE

małe pudełko kartonowe,

farby,

kredki ołówkowe,

gumka,

pędzle,

ołówki,

suche pastele,

klej,

taśma klejąca,

nożyczki,

karton,

węgiel rysunkowy.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)