Międzynarodowy Dzień Dziecka - warsztaty domowe

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach świata święto to przypada 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia, co wynika z różnorodności i bogactwa tradycji oraz historii poszczególnych rejonów świata.

Trudno jest zatem jednoznacznie wskazać: kto, kiedy, i z jakich względów podjął decyzję o wprowadzeniu do kalendarza święta dzieci. Przyjęło się, że do wprowadzenia dzisiejszego Dnia Dziecka przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce w Genewie w 1925 roku. Odbyła się tam wówczas Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Oficjalnie jednak święto dzieci trafiło do kalendarza w 1954 roku. Wówczas na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie. W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta.

1

W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego święto to obchodzone jest 1 czerwca. Dzieci w Niemczech są szczęściarzami, gdyż tam wiele rodzin obchodzi Dzień Dziecka dwa razy w roku. Wynika to z wydarzeń historycznych. Przed upadkiem ZSRR wschodnia część Niemiec obchodziła święto najmłodszych 1 czerwca, zachodnia zaś świętowała 20 września. Po zjednoczeniu kraju uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, która data jest lepsza i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku. We Francji i Włoszech Międzynarodowy Dzień Dziecka przypada 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, że święto dzieci łączone jest tam z Dniem Rodziny. W Turcji zaś Dzień Dziecka przypada 23 kwietnia i jest jednocześnie Świętem Niepodległości. Święto Dzieci zupełnie inaczej wygląda w Japonii. Tam chłopcy obchodzą swoje święto 3 marca, a dziewczynki 5 maja. Dzień Dziecka dla dziewczynek jest jednocześnie narodowym Świętem Lalki w Japonii. Australia świętuje w pierwszą sobotę lipca, a Brazylia 12 października.

2

DZIEŃ DZIECKA W POLSCE

Po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Dziecka w 1929 roku. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed zajęciami w szkole, dzieci i rodzice spotykali się na mszy. Po jej zakończeniu rodziny udawały się do szkół. W tym dniu nie odbywały się tradycyjne lekcje. Był on przeznaczony na wspólne zabawy, przedstawienia i konkursy. Do 1952 roku Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tę zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego ówczesnego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była Polska. Dzisiaj dzień ten jest przeznaczony na przyjemności i zabawę. W szkołach i przedszkolach organizowane są festyny i wycieczki. Dzieci otrzymują prezenty. W Polsce od 1994 roku (z małymi wyjątkami) w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Jest to jeden z bardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku.

10 copyWszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy samych radosnych i beztroskich chwil, pełnych słońca i uśmiechu. Niech każdy dzień przynosi wiele niesamowitych przygód i wyzwań, które pozwolą na odkrywanie i poznawanie świata, rozwijanie pasji i doskonalenie umiejętności.

Co lubią dzieci?
słońce – gdy świeci,
deszcz – kiedy pada,
wiatr – kiedy gada,
mróz – kiedy szczypie,
śnieg – kiedy sypie...
Każdą pogodę
z upałem, chłodem,
o każdej porze...
Byle na dworze!

Wiersz pt. „Co lubią dzieci” Włodzimierza Melzackiego

Do słów poety, aby uzyskać pełną odpowiedź na pytanie „co lubią dzieci?”, należy dodać dobrą zabawę i kreatywne zabawki. Wszystkie dzieci je uwielbiają! Jeśli jeszcze można ten czas zabawy spędzić na świeżym powietrzu, to mamy zestaw idealny!

4

Słowa „zabawka” i „zabawa” wywołują u najmłodszych uśmiech i są przyjmowane z wielkim entuzjazmem w każdej części świata. Czy wszędzie zabawki i zabawy wyglądają tak samo? Tak i nie! Zabawowe zwyczaje dzieci często różnią się od siebie w poszczególnych częściach globu. Wynika to z tradycji i historii danego kraju, nierzadko zależy od klimatu czy dostępu do bogactw naturalnych w regionie. Część zabaw wygląda podobnie, bywa, że noszą one inne nazwy, a plastikowe czy drewniane elementy zastąpione są nasionami, patykami, kamykami lub fragmentami przedmiotów codziennego użytku. Nie jest ważne, czy zabawki są drogie, markowe, czy zwyczajne zrobione z tego, co mamy pod ręką. Liczy się dobra i bezpieczna zabawa. Dzięki niej dziecko uczy się, rozwija, poznaje świat. 

Oto wybrane zabawy i zabawki dzieci z całego świata. Wypróbujcie je! Może zainspirują was do spotkań z koleżankami i kolegami. Być może stworzycie własne wersje znanych zabaw. Poniżej znajdziecie instrukcje – zadania gwarantujące dobrą zabawę. Przy okazji odbędziecie fantastyczną, bezpieczną i bezpłatną podróż dookoła świata. Do dzieła!

ZADANIA DO POBRANIA W PDF

DSC 0186 copy

Materiał opracowała: Dorota Baumgarten-Szczyrska (Dział Edukacji MNS)