9. PALETA SZTUKI - PEJZAŻ! Warsztaty z cyklu sztuka w sieci dla dzieci. Władysław Ślewiński

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia oraz nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, aby wzięły udział w warsztatach muzealnych zatytułowanych PALETA SZTUKI! – PEJZAŻ.

Na warsztatach zajmiemy się widzeniem światła, formami, fakturą, kompozycją, kształtami i kolorem, a także rysunkiem. Warsztaty zawsze będziemy rozpoczynali od wykonywania szkiców na podstawie wybranego obrazu. Zatem zadanie zatytułowane SZKICOWANIE będzie doskonałym początkiem do zabawy ze sztuką i zachętą do tworzenia dalszych kreatywnych zadań plastycznych.

DO DZIEŁA! to kreatywne zadanie plastyczne z krótkim opisem projektu, pomysłami, może być to kolaż, techniki mieszane, kompozycje w trzech wymiarach, malowanie czy rysowanie pastelami...

Przy każdym zadaniu wyszczególnione będą także MATERIAŁY PLASTYCZNE potrzebne do stworzenia tego niezwykłego dzieła.

Wiosenne warsztaty to zaproszenie do zabawy ze sztuką, artystami, pejzażem i poznaniem świata barw, różnorodności technik plastycznych, gdzie każdy może spróbować tworzyć nawet palcem!

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

DRZEWA - perspektywa

STATEK - perspektywa 1

STATEK - perspekywa 2

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

ARTYŚCI I ICH DZIEŁA

morze jpg

Władysław Ślewiński (1854–1918)
Tytuł: Morze, ok. 1901
Technika: olej, płótno
Wymiary: 59 × 82 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

 

O ARTYŚCIE I OBRAZIE

Władysław Ślewiński był polskim artystą, kuzynem innego wybitnego malarza, Józefa Chełmońskiego, za którego namową rozpoczął naukę w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona.

Studiował i tworzył we Francji, gdzie malował niezwykłe obrazy przedstawiające: widoki morza, martwe natury i portrety. Tematy jego obrazów łączyły się przede wszystkim z Bretanią. Jest to region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Artysta często powtarzał w tych dziełach morski motyw, zmieniały się natomiast pory roku. Koloryt tych obrazów przechodził od błękitów do różnych odcieni zieleni, do szarości, refleksów bieli.

Interesująca jest kompozycja obrazu Morze – prosta, ponieważ widać zaledwie brzeg, wodę i niebo. Pracę tę artysta namalował, kiedy mieszkał w miejscowości La Pouldu w Bretanii. Miejsce to szczególnie go fascynowało i stanowiło źródło niewyczerpanej inspiracji.

Na obrazie zostały namalowane skały – plamami barwnymi brązów, fioletów, błękitów, a płynną linią konturu delikatnie obrysowane są ich kształty. Widać również łodzie, które mają rozłożone żagle i spokojnie jakby powiewają na wietrze. Horyzont zaznaczony został delikatnym przejściem pomiędzy morzem a rozbielonym błękitem nieba.

 

SZKICOWANIE

Naukę malowania pejzażu najlepiej będzie rozpocząć od wykonywania szkiców. Do szkicowania użyj węgla i narysuj widok morza, widzianego z brzegu. Być może masz pocztówkę lub zdjęcie znad morza, które mogą posłużyć jako inspiracja!

Rysowanie węglem czy ołówkiem pejzażu na chropowatym papierze pozwala otrzymywać rozmaite efekty rysunkowo-fakturowe. Jednak aby dobrze narysować nadmorski pejzaż, warto wykorzystać kilka prostych metod ułatwiających to zadanie. Pomocne mogą być zawarte w tym ćwiczeniu- rysunki, przedstawiające horyzont (do pobrania w załączniku).

Ćwiczenia z kompozycji mogą przydać się w późniejszym malowaniu obrazów. W przypadku pejzażu rożne elementy usytuowane są na pierwszym planie, w środku i w oddali. Zacznij od narysowania siatki linii, która pomoże ci w odpowiednim rozplanowaniu kompozycji. Horyzont to linia, na której niebo „styka się” z ziemią lub taflą wody.

 

DO DZIEŁA!
FAKTURA / KOLOR

Ślewiński namalował obraz na płótnie farbami olejnymi. 

My w tej zabawie plastycznej zamiast farb olejnych użyjemy akrylowych lub plakatowych, a w miejsce płótna – kartonu.

Technika mieszana, którą wykorzystamy, będzie polegała na przyklejeniu bibułki lub cienkiego pogniecionego papieru na karton przy pomocy mocnego kleju. Bibułkę lub papier należy dobrze zgnieść i umieścić na kartonie, można także dodać więcej kleju i poczekać aż zastygnie. Powstanie wówczas ciekawa faktura. Na tak fakturowanej powierzchni namaluj morze, używając szerokiego miękkiego pędzla i różnych odcieni, które pozwalają kolorom zlać się ze sobą.

Może namalujesz także żaglowce? A może skały, na których rosną ciekawe rośliny? Zwróć uwagę na detale namalowane na obrazie. W zbliżeniu widać, jakimi kolorami namalował artysta skały, niebo, chmury. Może na swojej palecie uzyskasz takie same kolory?

 

MATERIAŁY PLASTYCZNE

bibułka,

karton,

klej,

pędzle,

ołówki,

węgiel,

papier,

farby akrylowe lub plakatowe,

woda.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)