11. PORTRETY – MALUJEMY I RYSUJEMY. Sztuka w sieci dla dzieci. Ludwik de Laveaux

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do udziału w warsztatach muzealnych zatytułowanych INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI – PORTRETY – MALUJEMY I RYSUJEMY.

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie w innej formie niż dotychczas.

Warsztaty dadzą możliwość poznania wspaniałych artystów oraz zobaczenia dzieła z najdrobniejszymi szczegółami dzięki wysokiej jakości fotografiom obrazów.

Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta dla dzieci do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobywania wiedzy z historii sztuki.

Podobizna kogoś bliskiego może być bezcennym prezentem z okazji urodzin czy imienin. Z tego powodu w ramach zadania „Do dzieła” zaproponowane są rożne techniki, przy pomocy których można będzie wykonać ciekawy portret na prezent dla mamy, taty, siostry brata, babci czy dziadka. Głowa człowieka to idealny temat do szkiców. Na warsztatach w sieci będziemy uczyli się rysunku oraz malowania: pędzelkiem i tuszem, a także technikami mieszanymi, farbami plakatowymi i akrylowymi. Wykorzystamy możliwości, jakie dają węgiel drzewny i ołówek.

Ale na początek wyjaśnijmy: czym jest portret?

Portret, zwany także wizerunkiem lub podobizną, to artystyczne wyobrażenie jednego człowieka lub większej liczby ludzi. Może być malowany, rzeźbiony, może być też grafiką. Istnieją portrety przedstawiające głowy, popiersia, półfigury, wizerunki do pasa, do kolan, z profilu i en face, ukazujące całe postacie. Przez wieki były to wizerunki władców lub uczonych. Ze względu na okoliczności, w jakich model jest ukazany, wyróżnia się portret reprezentacyjny, konny, rodzinny...

Własny portret artysty nazywamy jest autoportretem.

 

PRZYBORY I MATERIAŁY

Należy przygotować zestaw przyborów potrzebnych do wykonania rysunku – komplet ołówków (najlepiej w przedziale od 2H do 8B). Twardszymi ołówkami (od 2H do 2B) dobrze szkicować delikatniejsze elementy i podkreślać szczegóły, bardziej miękkimi natomiast (od 3B do 8B) ciemniejsze elementy rysunku, zwłaszcza te zajmujące większe powierzchnie. Trzeba mieć też dobrą gumkę do ścierania oraz temperówkę. Przyda się także linijka. Do malowania można będzie wykorzystać farby akwarelowe lub plakatowe. Będziemy mieli też zadania z rysunku, dlatego warto zaopatrzyć się w kolorowe kredki.

Rysowanie-malowanie to termin o podwójnym znaczeniu, ponieważ używając kredek, nie tylko się rysuje, ale także maluje – cieniuje, kontrastuje, miesza kolory. Rysowanie kolorowymi kredkami to wspaniały wstęp do nauki malarstwa. W poszczególnych zadaniach będziemy wykorzystywać farby, kredki, pastele, tusze oraz podobrazia malarskie, karton, blok rysunkowy.

 

JAK ZACZĄĆ?

Najlepiej zacząć od ułatwienia sobie całego procesu, a więc wykonania wstępnego szkicu głowy ze zdjęcia. Średnio twardym ołówkiem (na przykład 2B) warto naszkicować linie pomocnicze przy pomocy linijki, co ułatwi przenoszenie szczegółów rysowanej twarzy. Należy podzielić kartkę z fotografią wybranej osoby na równe kwadraty i popatrzeć fragmentarycznie. Następnie wyznaczyć takie same kwadraty na czystej kartce i wypełnić każdy z nich odpowiadającą częścią ze zdjęcia.

Rysowanie portretu trzeba zacząć od owalu twarzy, uchwycić jego kształt,ponieważ tylko niektóre zdradzają między sobą pewne podobieństwo a później umiejscowić oczy, nos oraz usta. Każdemu ze szczegółów należy poświęcić tyle samo dużo uwagi. Pomocne jest poszukiwanie podobieństw do prostych kształtów.

Narysowanie kogoś bliskiego może stanowić nie lada wyzwanie. Najważniejsze dla portretowanych okażą się bowiem emocje, jakie uchwyci na kartce twórca rysunku, patrzący na swój sposób na zdjęcie. W końcu tylko w kimś bliskim rysownik będzie w stanie odnaleźć coś nieuchwytnego, czego nie dostrzeże najlepszy artysta.

 

DO DZIEŁA!

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

dziewczynka jpg

Ludwik de Laveaux (1868–1894)
Dziewczynka (Dziewczynka z baziami), 1887
olej, płótno
47 × 41 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

O ARTYŚCIE I PORTRECIE

Stanisław Ludwik de Laveaux to polski malarz. Pochodził z francuskiego  rodu osiadłego w Polsce. Obco brzmiące nazwisko odziedziczył po przodku, francuskim oficerze, który sto lat wcześniej przybył na ziemie polskie.

Artysta studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Józefa Mehoffera. Po ukończeniu studiów w 1890 roku na stałe wyjechał do Paryża. Przez rok uczył się także w Monachium, gdzie wykonywał liczne portrety. Omawiany portret namalowany został przez młodego, dziewiętnastoletniego artystę podczas studiów artystycznych w Monachium.

Obraz Dziewczynka znany jest także pod innymi tytułami: Dziewczynka z baziami lub Dziewczynka z palmą. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie od 1948 roku. Przedstawia kilkuletnią wiejską dziewczynkę ujętą z profilu, namalowaną bardzo realistycznie. Choć modelką była prawdopodobnie monachijska dziewczynka, obraz zainspirowały wspomnienia z jednej z krakowskich niedziel palmowych.

Dziewczynka ubrana jest w kolorowy strój. Czerwona chusta kontrastuje z zielonym wzorem roślinnym, koralami oraz chustką z frędzlami, zawiązaną na głowie dziecka. Portret namalowany został na neutralnym, szarym tle.

 

MALUJEMY I RYSUJEMY.

RYSOWANIE PORTRETU KOLOROWYMI OŁÓWKAMI

Postaraj się zaprosić do portretu mamę lub tatę, siostrę, brata, babcię lub dziadka. Wybierz odpowiednie miejsce (może na fotelu przy oknie?), wówczas będzie łatwiej dostrzec szczegóły. Portret zaczynamy rysować ołówkiem od określenia ogólnych wymiarów postaci. Zacznij rysować na kartce formatu A4 lub A3 i wykonaj zarys postaci. Może być to portret z profilu (tak jak namalował malarz na omawianym dziele). Jest to bardzo znany sposób ukazywania przez artystów wizerunku twarzy widzianej z boku, z wyraźnie zaznaczoną linią czoła, nosa, ust i brody.

Jeśli wybierzesz portret en face, znany zwłaszcza w malarstwie, grafice, fotografii sposób pokazania postaci na wprost widza, frontalnie – to zaznacz rysy twarzy, charakterystyczne cechy modela: niskie lub wysokie czoło, nos itp. Możesz także wcześniej na papierze wykonać zestawienie próbek kolorów, którymi chcesz namalować poszczególne części ciała (takie jak ręce czy oczy), używając kredek o kolorach np.: brązowym jasnym lub ciemnym, białym lub czarnym.

 

DO DZIEŁA!

MALOWANIE PORTRETU FARBAMI – WAŻNE KOLORY

W malarstwie wyróżnia się trzy kolory podstawowe: żółty, czerwony, i niebieski. Są to tzw. kolory czyste, które łącząc się, tworzą kolory nazywane pochodnymi: zielony, pomarańczowy, fioletowy. Gdy do pary kolorów podstawowych domieszasz odrobinę trzeciego koloru, powstanie kolor złamany. Jeśli dołożysz bieli, otrzymasz kolor rozbielony. Dodatek czerni sprawi, że będzie to kolor zgaszony. Łącząc farby w kolorach podstawowych, otrzymasz inne kolory.

Przygotuj farby akrylowe, paletę, pędzle oraz wodę. Na kartce grubszego kartonu lub na podobraziu namaluj portret kogoś z rodziny lub przyjaciół, używając kolorów podstawowych, pochodnych, złamanych, rozbielonych i zgaszonych.

Farby akrylowe przypominają farby olejne. Można rozcieńczać je jednak wodą w trakcie malowania, a gdy wyschną, staja się niezmywalne. Warto użyć ich do wykonania tej pracy.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)