Sztuka bezkształtna - spotkania plastyczne dla dzieci na wystawie

Zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat  na wakacyjne zabawy plastyczne zatytułowane „Sztuka bezkształtna i eksperymenty z formą, kolorem i fakturą”.

Zajęcia odbywają się w ramach programu edukacyjnego Sztuka współczesna dla dzieci na wystawie czasowej Niewinni czarodzieje – malarstwo artystów II Grupy Krakowskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W muzeum podczas dwudniowego bloku spotkań zabaw plastycznych zapoznamy dzieci z pojęciem "abstrakcji w sztuce". Będziemy wykonywać różnorodne prace w technice akwareli poznając przy tym niezwykły świat wybranych artystów sztuki współczesnej.

Głównym celem zajęć jest zabawa ze sztuką współczesną, dająca możliwość tworzenia i autentycznej swobody. Formuła ta zakłada naturalną zdolność dzieci do kreatywnego myślenia. Specjalne zadania plastyczne mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zaznajomić z twórczością wybitnych polskich artystów takich, jak: Tadeusz Kantor, Jonasz Stern, Tadeusz Brzozowski, Alfred Lenica.

Tytuł wystawy Niewinni czarodzieje... nawiązuje do artystów, którzy nie mogąc pogodzić się z szarą rzeczywistością, kreują własny, ciekawszy świat, a sztuka pozwala im na realizację i spełnienie tych marzeń. Tworzą głównie abstrakcyjne kompozycje, m.in. w nurcie informel (z fr. art informel – sztuka bezkształtna), dążą do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii, itp.

Sztuka abstrakcyjna wydaje się za trudna, aby pokazywać ją dzieciom. Podczas zajęć spróbujemy przekonać, że tak nie jest, a czas spędzony w muzeum może zainspirować do dalszej pracy twórczej. I tak, jak artyści, których poznamy na wystawie, będziemy tworzyć i poznawać świat sztuki oraz wspólnie szukać nowych form: linia – plama, pion – poziom i wielu innych.

naglowek warsztaty1 

SPOTKANIA NA WYSTAWIE

5 sierpnia 2021 (czwartek), godz. 13.00-14.00

DoOkoła koloru – malowanie bez tytułu. O abstrakcji

6 sierpnia 2021 (piątek), godz. 13.00-14.00

Czarny i biały – kompozycje WyMieszane. Abstrakcja niegeometryczna

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1

 

Prowadzenie: Agata Kamińska

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obowiązują limity miejsc.
Zajęcia będą się odbywały w reżimie sanitarnym.
Liczba uczestników jest ograniczona.
Prosimy o zaopatrzenie dzieci w maseczki.

 

Koszt: 10 zł od osoby za jedne zajęcia