10. PALETA SZTUKI - PEJZAŻ! Warsztaty z cyklu sztuka w sieci dla dzieci. Ferdynand Ruszczyc

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta do tworzenia oraz nauki rysowania i malowania, a także zdobycia wiedzy z historii sztuki. Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, aby wzięły udział w warsztatach muzealnych zatytułowanych PALETA SZTUKI! – PEJZAŻ.

Na warsztatach zajmiemy się widzeniem światła, formami, fakturą, kompozycją, kształtami i kolorem, a także rysunkiem. Warsztaty zawsze będziemy rozpoczynali od wykonywania szkiców na podstawie wybranego obrazu. Zatem zadanie zatytułowane SZKICOWANIE będzie doskonałym początkiem do zabawy ze sztuką i zachętą do tworzenia dalszych kreatywnych zadań plastycznych.

DO DZIEŁA! to kreatywne zadanie plastyczne z krótkim opisem projektu, pomysłami, może być to kolaż, techniki mieszane, kompozycje w trzech wymiarach, malowanie czy rysowanie pastelami...

Przy każdym zadaniu wyszczególnione będą także MATERIAŁY PLASTYCZNE potrzebne do stworzenia tego niezwykłego dzieła.

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE)  

 

ARTYŚCI I ICH DZIEŁA

 ruszyc2 jpg

Ferdynand Ruszczyc (1870–1936)
Tytuł: Potok
Data powstania: 1896
Technika: olej, tektura
Wymiary: 42 × 47 cm
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

O MALARZU I OBRAZIE

Ferdynand Ruszczyc był polskim malarzem, grafikiem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem, autorem ilustracji i okładek książkowych. Projektował także plakaty i znaczki. Artysta najpierw ukończył studia prawnicze, a następnie kształcił się w Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później został profesorem Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Akademii Krakowskiej. I tak, jak inni artyści, wiele podróżował z paletą, sztalugą, szkicownikiem, płótnami, odwiedzając liczne europejskie stolice.

Po powrocie do kraju osiedlił się w Bohdanowie, w którym malował piękne pejzaże z motywami wiosny. Temat wiosny powtarzał się często w twórczości artysty, którego inspirowało budzenie się całej natury do życia. Przybierała ona w jego twórczości różne wersje: malował sad o bezlistnych drzewach czy roztapiające się śniegi.

Tworzył obrazy na ogół większego formatu, choć zdarzały się też dzieła o niewielkich wymiarach. Artysta nakładał barwy grubą warstwą, chcąc tak odtworzyć naturę. Chmury i niebo na niebie często zajmują ważną cześć kompozycji, wpływają na nastrój dzieła. 

Obraz Potok został namalowany rok po zakończeniu przez artystę edukacji w Petersburgu. Dzieło powstało w ciekawym miejscu, jeśli oglądający jest uważnym odbiorcą, to punkt obserwacji zlokalizuje bardzo wysoko. Głównym motywem na obrazie jest tytułowy potok, najlepiej obserwować go właśnie z pewnej odległości. Widzimy tu również drzewa i rozlewisko rzeki. 

W Potoku widać pływające liście, niezwykłe światło, które odbija w wodzie cienie drzew i nieba.

 

SZKICOWANIE

Artysta wykonywał wiele szkiców węglem i ołówkiem w naturze, przyglądając się jej szczegółowo. Ty także do szkicowania przygotuj: węgiel rysunkowy, ponieważ można nim uzyskać ciemne i jasne smugi oraz gumkę, bo ścierając można wprowadzić dodatkowe, interesujące efekty. Twoim zdaniem będzie odszukanie w okolicy motywu: jeziora, rzeki, strumyka, stawu w parku czy rzeki i naszkicowanie tego tematu.

Zrób szkic ołówkiem zaznaczając kontur, a następnie narysuj ciemniejsze partie mocniej przyciskając węgiel. Dodaj szczegóły. Jeśli chcesz bardziej rozjaśnić swoją pracę, zetrzyj węgiel gumką, aż ukaże się biel papieru. Można również rysować przy stole lub przy sztaludze na podstawie fotografii z wybranym motywem. Jeśli szkicujesz w domu, pracownią może być twój pokój. Może to być dowolne miejsce, najlepiej w pobliżu okna, gdzie możesz ustawić stół lub biurko. Przygotuj zatem niezbędne materiały plastyczne i zacznij szkic, który może wykorzystasz do twojego późniejszego dzieła!

Jeśli będziesz malował w plenerze, bez sztalugi, możesz położyć papier na teczce lub podkładzie i oprzeć go np. o kamień.

W dogodnym miejscu zapewniającym wygodę, warto skorzystać z czegokolwiek, na czym można usiąść. Dzięki temu nie musisz nosić z sobą nic poza papierem, ołówkiem, gumką, węglem i teczką. Nie zapomnij o metalowych zaciskach do przymocowania papieru.

 

DO DZIEŁA – ŚWIATŁO / KOLOR / FORMA

Na obrazie Potok widać ruch wody i drzew. Twoim zadaniem będzie namalować ten temat. Przygotuj: farby plakatowe, które możesz kłaść na papier palcem lub trzonkiem pędzla, aby wzmocnić fakturę i dodać dynamikę. Na palecie nałóż odcienie barw podobne do tych z obrazu. Zanurz w farbach palec i kładź plamy na papier. Do malowania używaj także pędzli o rożnych grubościach. Malując niebo czy wodę kładź farbę o rożnych odcieniach.

A może stworzysz motyw potoku i liści na wodzie, na dużym formacie i wykorzystasz interesującą technikę frottage (frotażu)?

Jest to prosta technika polegająca na tworzeniu ciekawej i zróżnicowanej faktury (np. liści) i odciskaniu jej na kartce. Powstanie wówczas niepowtarzalny motyw odbicia. Ułóż liście, jeśli posiadasz jakieś zebrane jesienią – (dobrze wysuszone) – pod warstwą cienkiego papieru (najlepiej pakowego), po którym będzie można rysować węglem.

Technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów (np. drewna, tkaniny, liści, kamieni) na powierzchni papieru, przez przyłożenie go do tej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem, daje atrakcyjne efekty i możesz ją wykorzystać do innych prac plastycznych.

 

MATERIAŁY

farby plakatowe,

papierowy ręcznik,

karton,

szary papier,

węgiel,

gumka,

wysuszone liście,

ołówek do szkicu,

pędzle.

 

Materiały opracowała Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)