14. PORTRETY – MALUJEMY I RYSUJEMY. Sztuka w sieci dla dzieci. Stanisław Wyspiański

Zapraszamy dzieci, które chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką i rozwijać zdolności plastyczne, do udziału w warsztatach muzealnych zatytułowanych INSPIRACJE I KREACJE ‒ SZTUKA W SIECI DLA DZIECI – PORTRETY – MALUJEMY I RYSUJEMY.

Zanim odwiedzicie muzeum i obejrzycie wystawę malarstwa, już teraz możecie wziąć udział w zabawie ze sztuką w sieci. Przedstawimy Wam niezwykłych artystów oraz ich obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie w innej formie niż dotychczas. Warsztaty dadzą możliwość poznania wspaniałych artystów oraz zobaczenia dzieła z najdrobniejszymi szczegółami dzięki wysokiej jakości fotografiom obrazów. Cyklicznie udostępniane zadania to zachęta dla dzieci do tworzenia, nauki rysowania i malowania, a także zdobywania wiedzy z historii sztuki.

Podobizna kogoś bliskiego może być bezcennym prezentem z okazji urodzin czy imienin. Z tego powodu w ramach zadania „Do dzieła” zaproponowane są rożne techniki, przy pomocy których można będzie wykonać ciekawy portret na prezent dla mamy, taty, siostry brata, babci czy dziadka. Głowa człowieka to idealny temat do szkiców. Na warsztatach w sieci będziemy uczyli się rysunku oraz malowania: pędzelkiem i tuszem, a także technikami mieszanymi, farbami plakatowymi i akrylowymi. Wykorzystamy możliwości, jakie dają węgiel drzewny i ołówek.

Ale na początek wyjaśnijmy: czym jest portret?

Portret, zwany także wizerunkiem lub podobizną, to artystyczne wyobrażenie jednego człowieka lub większej liczby ludzi. Może być malowany, rzeźbiony, może być też grafiką. Istnieją portrety przedstawiające głowy, popiersia, półfigury, wizerunki do pasa, do kolan, z profilu i en face, ukazujące całe postacie. Przez wieki były to wizerunki władców lub uczonych. Ze względu na okoliczności, w jakich model jest ukazany, wyróżnia się portret reprezentacyjny, konny, rodzinny...

Własny portret artysty nazywamy jest autoportretem.

PRZYBORY I MATERIAŁY

Należy przygotować zestaw przyborów potrzebnych do wykonania rysunku – komplet ołówków (najlepiej w przedziale od 2H do 8B). Twardszymi ołówkami (od 2H do 2B) dobrze szkicować delikatniejsze elementy i podkreślać szczegóły, bardziej miękkimi natomiast (od 3B do 8B) ciemniejsze elementy rysunku, zwłaszcza te zajmujące większe powierzchnie. Trzeba mieć też dobrą gumkę do ścierania oraz temperówkę. Przyda się także linijka. Do malowania można będzie wykorzystać farby akwarelowe lub plakatowe. Będziemy mieli też zadania z rysunku, dlatego warto zaopatrzyć się w kolorowe kredki.

Rysowanie-malowanie to termin o podwójnym znaczeniu, ponieważ używając kredek, nie tylko się rysuje, ale także maluje – cieniuje, kontrastuje, miesza kolory. Rysowanie kolorowymi kredkami to wspaniały wstęp do nauki malarstwa. W poszczególnych zadaniach będziemy wykorzystywać farby, kredki, pastele, tusze oraz podobrazia malarskie, karton, blok rysunkowy.

JAK ZACZĄĆ?

Najlepiej zacząć od ułatwienia sobie całego procesu, a więc wykonania wstępnego szkicu głowy ze zdjęcia. Średnio twardym ołówkiem (na przykład 2B) warto naszkicować linie pomocnicze przy pomocy linijki, co ułatwi przenoszenie szczegółów rysowanej twarzy. Należy podzielić kartkę z fotografią wybranej osoby na równe kwadraty i popatrzeć fragmentarycznie. Następnie wyznaczyć takie same kwadraty na czystej kartce i wypełnić każdy z nich odpowiadającą częścią ze zdjęcia.

Rysowanie portretu trzeba zacząć od owalu twarzy, uchwycić jego kształt,ponieważ tylko niektóre zdradzają między sobą pewne podobieństwo a później umiejscowić oczy, nos oraz usta. Każdemu ze szczegółów należy poświęcić tyle samo dużo uwagi. Pomocne jest poszukiwanie podobieństw do prostych kształtów.

Narysowanie kogoś bliskiego może stanowić nie lada wyzwanie. Najważniejsze dla portretowanych okażą się bowiem emocje, jakie uchwyci na kartce twórca rysunku, patrzący na swój sposób na zdjęcie. W końcu tylko w kimś bliskim rysownik będzie w stanie odnaleźć coś nieuchwytnego, czego nie dostrzeże najlepszy artysta.

DO DZIEŁA!

Prace wykonane w ramach zadania „Do dzieła”, nawiązujące do wybranego obrazu z kolekcji muzeum, zostaną opublikowane na muzealnym profilu na Facebooku oraz na stronie muzeum w zakładce „Edukacja”.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę plastyczną w sieci na fanpage’u muzeum, wykonaj jej zdjęcie i prześlij pod adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  wraz z podpisaną przez Opiekuna zgodą na publikację oraz klauzulą informacyjną (do pobrania w załączniku). W mailu wpisz tytuł obrazu, do którego nawiązujesz.

REGULAMIN

ZGŁOSZENIE - DANE OSOBOWE

KLAUZULA INFORMACYJNA (DANE OSOBOWE) 

 

MNSSP8 1

Stanisław Wyspiański (1869–1907)
Tytuł: Głowa dziewczynki, 1895
Technika: pastel, akwarela, papier
Wymiary: 38 x 24,5 cm 
Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

O ARTYŚCIE I PORTRECIE

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 roku w tym samym mieście. Był jednym z najwybitniejszych polskich artystów żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Malował pejzaże i portrety. Był wszechstronnym artystą, poetą, malarzem, grafikiem, architektem, projektantem mebli. Zajmował się również projektowaniem witraży. Wykształcenie malarskie uzyskał w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Na życzenie mistrza Matejki rozpoczął pracę w Bazylice Mariackiej jako pomocnik i realizator wzorów do polichromii ściennej. 

Twórczość Stanisława Wyspiańskiego powinna być Ci znana z poprzednich warsztatów Sztuki w sieci. Wtedy można było poznać Portret Henryka Opieńskiego. Tym razem zapoznamy się z innym ciekawym portretem dziecka, a dokładnie jednym z wielu przedstawień dzieci artysty: Helenki, Mietka, Stasia. Obrazy, na których się pojawiają, można dziś podziwiać w największych polskich muzeach.

Artysta obserwował dzieci podczas zabaw i codziennych czynności, następnie ukazywał w różnych ujęciach. Omawiany portret został namalowany w ujęciu en trois quarts (fr. „w trzech czwartych”), stosowanym głównie w malarstwie. Jest to sposób ukazania postaci zwróconej ku patrzącemu w trzech czwartych, z ukosa, niepełnym profilem, właśnie tak jak przedstawiona dziewczynka. Portret namalowany został roztartym pastelem, odcienie przenikają się. Przedstawiona została na nim dziewczynka o zadartym nosku, bladej cerze, a jej oczy patrzą gdzieś w dal. Jasne włosy opadają w nieładzie na ramiona, zaś odstająca grzywka podkreślona jest niebieskimi akcentami. Różowo-biała sukienka jest zarysowana szybkimi i stanowczymi pociągnięciami kredki.

MALUJEMY I RYSUJEMY ZADANIA: PORTRET PASTELAMI

Twoje zadanie będzie polegało na namalowaniu suchymi pastelami portretu członka rodziny. Możesz narysować np. siostrę lub brata właśnie w ujęciu en trois quarts – jak dziewczynka na obrazie Wyspiańskiego. Są delikatne i nietrwałe, ale warto je wypróbować. Można mieszać kolory, a jasne kłaść na ciemne. Często stosuje się rozcieranie lub rysowanie palcami dla uzyskania ciekawych efektów malarskich. Papier może być średnio lub gruboziarnisty. Przyda się pod spód sztywny podkład i drewniana sztaluga, na której można oprzeć karton. Papier należy przyczepić do tektury za pomocą specjalnych klipsów i ustawić na sztaludze. Warto dobrze oświetlić miejsce pracy oraz portretowaną osobę. Światło może wpadać z okna, ale dobrym pomysłem jest też oświetlenie z lampki biurkowej. Używaj małych kawałków suchych pasteli, co pomaga podczas cieniowania. Pastele trudno się wyciera, ale można próbować gumką tzw. chlebową – jest miękka i łatwo się ugniata. Pamiętaj, aby przecierać poszczególne pastele papierowym ręcznikiem, żeby nie mieszały się z pyłem innych kolorów. Rozwiń wyobraźnię, być może uzyskasz ciekawe efekty, malując na papierze o innym kolorze niż biały.   

DO DZIEŁA: MINIATURA – PORTRET NA TKANINIE – PORTRET PRZYJACIELA

W tym kreatywnym zadaniu stworzymy przy pomocy kolorowych tuszy lub farb do tkanin portret przyjaciela lub przyjaciółki. Możesz też wykorzystać farby akrylowe albo plakatowe. Przygotuj białe płótno, może to być np. kawałek bawełnianego starego prześcieradła lub innego materiału. Z materiału wytnij mały prostokąt i przymocuj go do twardszego arkusza kartonu przy pomocy dobrego kleju (np. typu Wikol). Nałóż klej w kilku miejscach u góry i dole, następnie poczekaj, aż wyschnie. Teraz ołówkiem naszkicuj portret przedstawiający osobę, z którą się przyjaźnisz. Pokoloruj rysunek, używając farb lub tuszy oraz nylonowych pędzli. Najpierw zamaluj duże płaszczyzny za pomocą szerokiego pędzla, następnie cienkim pędzlem nanieś detale portretu (oczy, nos, usta). Dzięki tej technice powstanie ciekawa praca plastyczna. Po wyschnięciu pracy wytnij z grubszego kolorowego kartonu ramkę i przyklej obrazek. Będzie to doskonały prezent na urodziny lub imieniny portretowanej osoby.