FERIE W MUZEUM

Zapraszamy dzieci i młodzież na ferie w muzeum! Przygotowaliśmy dużo propozycji zarówno dla widzów indywidualnych jak i grup zorganizowanych oraz niespodziankę w postaci biletu wstępu za 1 zł na wszystkie wydarzenia oraz wystawy!

Przedstawiamy Państwu ofertę działań edukacyjnych, jednocześnie przypominamy, że wszystkie zajęcia i wykłady odbywają się w reżimie sanitarnym! Prosimy, aby każda osoba uczestnicząca w wydarzeniach zabrała ze sobą maseczkę.

PROPOZYCJE NA FERIE

Zabawy ze sztuką współczesną dla dzieci na początek ferii

30 stycznia 2022, godz. 12.00-13.00

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia zatytułowane "Zabawy ze sztuką współczesną. Zobacz, twórz i otwórz, czyli SZTUKA CIĘ SZUKA! Co się tam ukryło?" na początek ferii w muzeum. Poszukując zagadkowego dzieła, będziemy pisać, rysować, a przede wszystkim oglądać różnorodne prace artystów. Zastanowimy się  nad odpowiedziami na różne pytania: czy czegoś tu brakuje, czy obraz można zmienić w słowo, czy słowo można zmienić w obraz? Pustka, a dokładniej biała, obramowana płaszczyzna, którą pozostawił artysta, ślady po wycięciu zdjęcia – wszystko to stanie się początkiem odkrywania sztuki współczesnej. Wykorzystamy wiele kreatywnych zabaw, które będą rozwijały wyobraźnię. Zastanowimy się, jakie materiały można wykorzystać do stworzenia dzieła. Być może powstanie niezwykła praca z plastikowych rurek, korków, sznurka i kartonu?  Kreatywność dzieci zostanie pobudzona podczas ćwiczeń z zapamiętywania i odszukiwania.

Warsztaty odbywają się na wystawie Seeing Is (Not) Believing będącej obszerną prezentacją prac Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Rostock Kunsthalle. 

Prowadząca: Agata Kamińska
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
Wstęp: 1 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkania z historią - średniowieczny Szczecin.
Oprowadzanie po wystawie Najstarsze karty z dziejów Szczecina.

3, 4 lutego 2022 (czwartek, piątek), godz. 10.00-12.00
5 lutego 2022 (sobota), godz. 11.30-13.30

Proponujemy spacer po wystawie Najstarsze karty z dziejów Szczecina. Na podstawie zgromadzonych na niej eksponatów, postaramy się odtworzyć obraz życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 722 a 1243 rokiem. Nasze zajęcia będą jednocześnie zaproszeniem do konkursu Malowane kroniki Szczecina Celem proponowanych spotkań i konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie Państwo pod tym linkiem Malowane kroniki Szczecina (kliknij)

Oferta skierowana do odbiorcy indywidualnego

Prowadząca: Ewa Kimak
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8
Wstęp: 1 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 705 278

 

Ciekawostki historyczne o Szczecinie - lekcja muzealna dla grup zorganizowanych

8, 10 i 11 lutego 2022 (wtorek, czwartek, piątek), godz.10.00 lub 11.30

Lekcja jest zaproszeniem do poznawania najciekawszych ludzi, wydarzeń i przedmiotów z przeszłości Szczecina podczas zwiedzania wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie  Muzeum Historii Szczecina.

Prowadząca: Ewa Kimak
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8
Wstęp: 1 zł
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 705 278

 

Różne odcienie sztuki – czyli historie o pejzażu i niejednym malarzu - lekcja muzealna dla grup zorganizowanych 

8 lutego 2022 (wtorek), godz. 11.00-12.00

Wspólnie zwiedzimy wystawę, na której zobaczymy niezwykłych artystów takich jak Eugen Dekert, Jan Stanisławski, Jacek Malczewski, Ferdynand Ruszczyc. Dzieci poznają świat z obrazów przedstawiony na pejzażach. Śladem artystów wyruszą w plener w burzowy, pochmurny, słoneczny, letni lub jesienny dzień. Prowadząca zajęcia opowie o tym jak wygląda plener malarski w praktyce oraz jakich materiałów i narzędzi potrzebuje malarz do stworzenia obrazu. Zajęcia będą wzbogacone o zadania edukacyjne zatytułowane: Jak powstaje obraz? oraz pokaz Laboratorium koloru. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną różne typy krajobrazów (np.: rzeczywisty, morski, fantastyczny) oraz omówione pojęcia związane z tematem pejzażu.

Prowadząca: Agata Kamińska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Wstęp: 1 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

EGZOTYCZNE PODRÓŻE - blok zajęć dla grup zorganiozwanych

„HAKUNA MATATA – KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY. NIEZWYKŁA PODRÓŻ PO KRAJACH AFRYKI WSCHODNIEJ”
1 lutego 2022 (wtorek), godz. 11.00 - WOLNY TERMIN

To propozycja dla najmłodszych z gwarancją dobrej pogody, wybornego towarzystwa, bezpiecznej podróży i fantastycznej zabawy! W czasie zajęć uczestnicy wyruszą na wycieczkę do wybranych krajów Afryki Wschodniej. Odwiedzą m.in. Kenię, Tanzanię i Etiopię. Poznają ich mieszkańców, kulturę, zwyczaje, bogaty i fascynujący świat zwierząt oraz roślin. Dowiedzą się, skąd pochodzi kawa, kim są Mursi, jak zawalczyć o względy kobiet, czy Masajowie skaczą z radości, dlaczego kły rosną na ulicy, ile magii jest w tingatinga, a ile mleka w tykwie oraz z jakiego zakątka pochodzi wielka afrykańska piątka.

„ W MAGICZNYM ŚWIECIE AFRYKAŃSKICH LALEK”
2 lutego 2022 (środa), godz. 9.00 - REZERWACJA

Zajęcia realizowane są w przestrzeni wystawy Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki, na której zobaczyć można około 200 afrykańskich lalek teatralnych. Stanowią one część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 roku przez Oleńkę Darkowską-Nidzgorski i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera, wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek. W czasie zajęć dzieci dowiedzą się, jakie lalki wykorzystywane są w czasie teatralnych przedstawień, w jaki sposób powstają i jak się je animuje, jak wygląda spektakl, czym różni się teatr afrykański od tego znanego nam. Uczestnicy spotkania poznają bohaterów wybranych przedstawień i bajek.

„W AFRYKAŃSKIEJ WIOSCE, CZYLI WSZYSTKO O ŻYCIU CODZIENNYM”
2 lutego 2022 (wtorek), godz. 11.00 - REZERWACJA

Uczestnicy zajęć wyruszą w ciekawą podróż do zachodniej Afryki. Zobaczą, jak wyglądają afrykańskie domy, poznają sposób ich budowy i materiały, z których są tworzone. Dzieci dowiedzą się, jak wygląda życie codzienne afrykańskich rodzin, jakie obowiązki mają ich rówieśnicy, do jakich szkół uczęszczają i w co bawią się w wolnym czasie. Obejrzą też targowisko i dowiedzą się, jakie rzeczy można na nim kupić, a także jakie zasady obowiązują w trakcie sprzedaży najróżniejszych produktów. Uczniom zostanie przybliżona kraina magicznych przedmiotów– masek, posągów i fetyszy.

„SMAKI I ZAPACHY AFRYKI – Z WIZYTĄ NA AFRYKAŃSKIM TARGOWISKU”
3 lutego 2022 (środa), godz. 11.00 - REZERWACJA

Uczestnicy zajęć wybiorą się w ciekawą podróż do Afryki Zachodniej. Wyruszą w trasę od zagrody plemienia Lobi do zagrody plemienia Somba. Poznają warunki życia obu społeczności – codzienne czynności, podział ról, radości, troski, obowiązki i przyjemności. Przyjrzą się budowanym przez te ludy domom, poznają typowe dla tej części kontynentu uprawy i hodowle. Ważnym elementem spotkania będzie wizyta na afrykańskim targowisku i poznanie jego specyfiki (zasady zachowania i asortyment sprzedawanych towarów). Całość zakończy degustacja afrykańskiej herbaty.

„OPOWIEŚCI AFRYKAŃSKICH BĘBNÓW (TYKWA-LUDOJAD I INNE)”
4 lutego 2022 (czwartek), godz. 11.00 - REZERWACJA

Uczestnicy poznają pełne egzotyki i tajemnic bajki afrykańskie o zwierzętach, dziwnych przedmiotach, niesfornych roślinach, czarodziejach i niecodziennych przygodach zwykłych ludzi. Dzięki bohaterom wybranych opowieści dzieci odbędą podróż przez całą Afrykę. Czekają tam na nie liczne zadania, zagadki i zabawy. W czasie zajęć plastycznych uczniowie będą mogli wykonać ilustracje do wybranej przez siebie bajki. Każdy zabierze ze sobą do domu własnoręcznie wykonaną książkę, aby w każdej chwili móc przenieść się do magicznego świata swoich bohaterów.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Wstęp: 1 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 797 705 270

 

Ręczne druki na płótnie, czyli moda na ludowo - wykład i warsztaty dla osób dorosłych i młodzieży 

Wykład: 9 lutego 2022 (środa), godz. 17.00 
Warsztaty: 12 lutego 2022 (sobota), godz. 15.00-17.00

Ręczne drukarstwo tekstylne jest znaną od wieków techniką zdobienia tkanin. Początkowo wzory na płótnie odciskano za pomocą prostych, wykonanych np. z ziemniaków, stempli, które z czasem zastąpione zostały przez specjalnie do tego celu wyrabiane z drewna matryce (klocki drukarskie). Obok prostej metody, polegającej na bezpośrednim odbijaniu na materiale motywów z matrycy pokrytej farbą, stosowano też technikę druku batikowego. 

W XIX w. w wielu regionach, w tym na Pomorzu, działały liczne, lokalne pracownie farbiarskie. Popyt na ich wyroby był duży. Gospodynie chętnie korzystały z usług farbiarzy i z drukowanych ręcznie płócien szyły spódnice, zapaski, chustki, a także pościele, obrusy czy makaty. Pomimo dużej popularności, jaką cieszyły się tego typu wyroby, krąg odbiorców lokalnych pracowni się kurczył. Działo się to na skutek pojawienia się na rynku wiejskim tkanin produkcji fabrycznej, które w pierwszej połowie XX w. ostatecznie wyparły płótna zdobione tradycyjną techniką.  

Przypadający na 9 lutego Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej jest dobrą okazją do przypomnienia o znaczącej gałęzi ludowego rzemiosła, jaką było drukarstwo tekstylne. Dział Etnografii Pomorza MNS zaprasza na wykład, podczas którego słuchacze będą mieli okazję zapoznać się ze sposobami wyrobu klocków drukarskich, metodami wykonywania na materiałach wzorów oraz najważniejszymi faktami z dziejów drukarstwa tekstylnego. Podczas spotkania pokazane zostaną również wybrane matryce ze zbiorów MNS.

Termin wykładu: 9.02.2022 r., w godz. 17.00–18.00 
Prowadząca: Agnieszka Słowińska
Wstęp: 1 zł dla uczniów i 3 zł dla osób dorosłych
Miejsce: Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. 
Kontakt: tel. (+48) 797 705 243, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Zapraszamy także do udziału w skierowanych do osób dorosłych warsztatach plastycznych, w trakcie których uczestnicy wykonają własne matryce i z ich wykorzystaniem ozdobią wyroby tekstylne. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi faktami z dziejów drukarstwa tekstylnego, specyfiką pracy na stanowisku farbiarskim, a także samodzielnie wykonać z różnych materiałów (takich jak: drewno, karton, styropian) matryce i z ich użyciem ozdobić wyroby tekstylne.  

Zapewniamy wszystkie niezbędne do pracy materiały, każdy z uczestników otrzyma również torbę, którą będzie mógł ozdobić. Prosimy o przyniesienie ze sobą jednej dodatkowej rzeczy, np. koszulki czy poszewki na poduszkę (najlepiej w jasnym, jednolitym kolorze, wykonaną z lnu lub bawełny). 

Termin warsztatów: 12 lutego 2022 (sobota), godz. 15.00-17.00
Prowadząca: Agata Kamińska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wstęp: 1 zł dla uczniów i 10 zł dla osób dorosłych
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na temat wydarzenia (link)

 

Wykłady w ramach Akademii Historii Sztuki 

W trakcie ferii zimowych zapraszamy młodzież i osoby dorosłe na otwarte wykłady z zakresu historii sztuki odbywające się w ramach cyklu Akademia Historii Sztuki. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności osobom, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. 

3 lutego 2022 (czwartek), godz. 17.00
ROMANIZM

Prowadząca: Renata Fabiańska-Grzybowska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

10 lutego 2022 (czwartek), godz. 17.00
GOTYK

Prowadząca: Renata Fabiańska-Grzybowska
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona.
Wstęp: 1 zł dla uczniów, 3 zł dla osób dorosłych

Więcej informacji i program Akademii Historii Sztuki (link)

 

Konkurs dla licealistów i seniorów na najciekawszą recenzję wystawy Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Termin nadsyłania prac: 28 lutego 2022 

Muzeum Narodowe w Szczecinie zachęca młodzież i seniorów do udziału w konkursie literackim na najciekawszą recenzję wystawy Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podstawowym celem przyświecającym twórcom wystawy była potrzeba stworzenia opowieści o jednym Stettinie/Szczecinie – tym przed- i powojennym, takim, który łączy polską i niemiecką historię miasta w jedną, acz złożoną z niezliczonych doświadczeń całość. Do jego realizacji wykorzystano wybór niemieckich i polskich dzieł z XIX i XX wieku. Stanowi on dobrą reprezentację szczecińskiej kolekcji, bowiem obejmuje te okoliczności, które najlepiej oddają kluczowe meandry historii miasta. Proponowana ekspozycja to obraz drogi prowadzącej do zgody na myślenie o Szczecinie jako polskim mieście z niemiecką przeszłością.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich i seniorów. Jego celem jest zachęcenie utalentowanych osób do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej, rozwijania wyobraźni i wrażliwości, a także poszerzania wiadomości z zakresu historii sztuki i literatury.

Więcej informacji o konkursie (link).

 

KONTEKSTY - quiz do wystawy Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

W jaki sposób oglądać dużą muzealną ekspozycję, by poznać i zapamiętać prezentowane na niej dzieła sztuki? Można zwiedzać we własnym tempie i w swoim stylu.

Jedną z metod jest ta, którą praktykował Józef Czapski, polski malarz, rysownik i pisarz, który w swych paryskich latach podobno często chadzał do Luwru, czasem tylko dla jednego obrazu. Można również połączyć zwiedzanie z rozwiązywaniem quizu. Właśnie do takiej formy obcowania ze sztuką zapraszamy wszystkich odwiedzających wystawę Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, która jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3. 

QUIZ w wersji papierowej jest dostępny bezpłatnie w kasie muzeum w godzinach otwarcia gmachu do 14 listopada 2021.

Jednocześnie informujemy, że mogą Państwo pobrać również wersję do druku:

QUIZ KONTEKSTY

KLUCZ ODPOWIEDZI

 

 

Bilet wstępu do muzeum na wszystkie wystawy i wydarzenia za 1 zł dla dzieci, uczniów i młodzieży uczącej się do 26 roku!

Podczas ferii odwiedz muzeum z babcią lub dziadkiem, ponieważ i dla seniorów przygotowaliśmy bilet wstępu na wszystkie wystawy za 1 zł!

 

Sprawdz nasze aktualne wystawy i wpadnij do muzeum!

 

ZAPRASZAMY