Wielkanocne zdobienie jaj przy wykorzystaniu metody batikowej - warsztaty rodzinne

Zapraszamy dzieci i rodziców na wielkanocne, rodzinne warsztaty zdobienia jaj metodą batikową.

Od kilku lat w okresie gorączkowych, przedświątecznych przygotowań do Wielkanocy proponujemy małym i dużym mieszkańcom Szczecina chwilę odprężenia przy tworzeniu niezwykłych pisanek. W niedzielę specjalnie dla Państwa przygotujemy odpowiednie stanowiska pracy, a także wszelkie niezbędne materiały potrzebne do wykonania tych ozdobnych, świątecznych jaj. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł wykonać dwie pisanki, dlatego prosimy o przyniesienie pojemników, które ułatwią Państwu zabranie wykonanych pisanek do domu. 

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy wprowadzamy zapisy oraz podział uczestników na dwie grupy warsztatowe:

I grupa: 10 kwietnia 2022 (niedziela), godz. 12.0013.00

II grupa: 10 kwietnia 2022 (niedziela), godz. 13.30–14.30

Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: 
Dorota Baumgarten-Szczyrska, tel. 797 705 270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Ewa Kimak, tel. 797 705 278, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Zapisy prowadzimy do godz. 15.30 w piątek 8 kwietnia 2022 roku
Wstęp: 10 zł od osoby 
Wstęp dla gości z Ukrainy: 1 zł  od osoby

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

jaja2022

Najczęściej do określania zdobionych jaj wielkanocnych służy nazwa – pisanka. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu jednej z najstarszych i najpopularniejszych w Polsce technik zdobienia – techniki batikowej zwanej też pisaną. Wzór nanoszony (pisany) jest na jajo gorącym woskiem przy użyciu narzędzia zwanego pisakiem (maleńki lejek wykonany z blaszki  i osadzony na patyku), szpilki, patyczka, słomki lub gwoździa. Barwnik (dawniej naturalny na przykład: wywar z łupin cebuli, liści, traw, kory drzew, owoców itp., dziś syntetyczny barwnik spożywczy) osadza się na skorupce w miejscach, które nie zostały zawoskowane. Po usunięciu wosku płaszczyzny pod nim zachowują pierwotny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w kolejnych farbach, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej. Najstarsze wzory wykonywane woskiem to znaki solarne (rozety, rozety wirujące, wizerunki słońca z promieniami), symbole światła i błyskawic. Z czasem pojawiły się motywy geometryczne (kreski, szlaczki, kropki i ich kombinacje), a także roślinne (gałązki, listki, kwiatki) i wreszcie zoomorficzne (baranki, ptaszki).

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.