FiKamy po Szczecinie w urodziny Księcia Bogusława X Wielkiego

Na przełomie czerwca i maja obchodzimy kolejne urodziny Bogusława X Wielkiego. 568 rocznica urodzin to doskonała okazja, aby wybrać się na spacer po mieście z najnowszym przewodnikiem „Fikamy po Szczecinie.Trasa Bogusława”.

W drugiej edycji książki pojawiła się niezwykła postać znająca wszystkie sekrety dynastii Gryfitów. Tą osobą jest Krystyna Milewska – starszy kustosz i kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Narodowym w Szczecinie, która na co dzień oprowadza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe po wystawie „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Jak nikt inny potrafi opowiedzieć nie tylko o historii panowania książąt, ale także ich prywatnym życiu, tajemnicach i przesądach.

muzeum 2

W związku z urodzinami Bogusława X Wielkiego zapraszamy Was do ruszenia śladami księcia razem z przewodnikiem FiKamy. Pamiętajcie, że tak jak w poprzednim tomie to Czytelnik jest narratorem tej opowieści i wędrówki. Na kolejnych kartach znajdziecie ciekawe postaci – od historycznych przez współczesne. Odwiedzicie miejsca znane, ale zobaczycie je na nowo – pełne gwaru, przeróżnych historii, zdarzeń i pomysłów. A przede wszystkim – będzie ich częścią. Zajrzyjcie koniecznie do muzeum, przy ul. Staromłyńska 27 i zobaczcie cenne zbiory związane z Dynastią Gryfitów na wystawie "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku". 

Kolekcja szczecińskiego muzeum jest największym istniejącym zbiorem związanym z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Na wystawie można będzie obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest Portret Filipa I pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku, a także "Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego", 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono, aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. 

„Fikamy po Szczecinie” to autorski projekt Małgorzaty Narożnej (koncepcja i realizacja) i Aleksandry Szwajdy (ilustracje), który zakłada wielopłaszczyznowość promocji miasta, a w przyszłości także regionu – województwa zachodniopomorskiego. „Trasa Bogusława” to druga (po „Trasie Mewy”) z planowanego cyklu sześciu ilustrowanych książek poświęconych najciekawszym i najważniejszym zakątkom Szczecina i regionu. 

baner fikamy2 2 1024x539

Książkę "Fikamy po Szczecinie. Trasa Bogusława" można kupić w Kluboksięgarni FiKa.

Kontakt w sprawie lekcji i warsztatów na wystawie "Złoty wiek Pomorza..." znajdziecie w zakładce Dział Edukacji.