Panoramy bez ramy – zabawy z mozaiką. Warsztaty dla dzieci

Mozaika, panorama i nadodrzańskie pejzaże, a przede wszystkim Odra – rzeka łącząca dwa kraje, Polskę i Niemcy – staną się głównym tematem kreatywnych warsztatów dla dzieci w wieku 6–12 lat, które odbędą się w przestrzeni nowej wystawy.

Artysta, Götz Lemberg, po szeroko zakrojonych badaniach w regionie spędził kilkanaście dni w podróży łodzią z Eisenhüttenstadt do Szczecina. Podczas nich fotografował różnorodne miejsca. Wszystkie prace, bez przypisanej przez autora lokalizacji, składają się na syntezę krajobrazu. Jest to ponad 150 starannie wybranych zdjęć, stanowiących fotograficzną panoramę rzeki, składających się na pejzaż o mozaikowym charakterze, który można oglądać na wystawie „Götz Lemberg. albo Odra. Odra-Cuts. Portret krajobrazu rzeki granicznej”.

Panoramy bez ramy to kreatywne warsztaty dla dzieci, dotyczące sposobów oglądania i patrzenia na dzieło sztuki. Podczas zajęć będziemy wnikliwie przyglądać się światu, uczyć się patrzenia na jego elementy, wykorzystując np. szkła powiększające. Zapoznamy się z sekretami idealnej kompozycji w fotografii: kadrowaniem, symetrią, światłem, wzorem (rytmem) czy kolorem. Dowiemy się także, kiedy powstawały i jak wyglądały pierwsze panoramy. Wystawa ukazująca niezwykłość nadodrzańskiego pejzażu stanie się inspiracją do stworzenia z użyciem farb, plastelin, kolorowych folii i darów przyrody projektu wielkiej, przestrzennej, panoramicznej, kartonowej mozaiki. Współczesna mozaika może być wykonana z drobnych elementów o różnej kolorystyce, fakturze i strukturze (np. kamyczki, kawałki szkła, ceramika). Posłuży jako pretekst do rozmowy o złożoności świata. 

Termin: 2 października 2022 (niedziela), godz.10.00–12.00
Prowadzenie: Agata Kamińska i Dorota Baumgarten-Szczyrska (Dział Edukacji)
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 
Wystawa: Götz Lemberg. albo Odra. Odra-Cuts. Portret krajobrazu rzeki granicznej
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Cena: 15 zł od osoby