Etno dizajn – warsztaty dla dorosłych i młodzieży

Zapraszamy na nowy cykl muzealnych warsztatów realizowany przez Dział Edukacji we współpracy z Działem Etnografii Pomorza MNS. Pierwsze zajęcia zatytułowane Wycinanki ludowe – dokoła wzoru odbędą się października 2022 .

Podczas spotkania zaplanowane jest krótkie omówienie techniki oraz wykonanie ludowej wycinanki, będzie można zobaczyć również wybrane obiekty ze zbiorów Działu Etnografii Pomorza MNS. 

Podczas warsztatów wykonamy folkowy zestaw pocztowy – papeterię z ludowymi wzorami, inspirowanymi ludową wycinanką papierową. Zaprojektujemy także zakładkę do książki w stylu łowickim, która może być świetnym prezentem! Zakładka z wzorem łowickich kwiatów czy projekt pocztówki z tradycyjnymi wzorami, takimi jak koguty, pawie oraz motywy kwiatowe, zostaną wykonane na grubym kartonie, z wykorzystaniem kolorowego papieru. Zapraszamy na warsztaty młodzież i dorosłych – zarówno z zainteresowaniami plastycznymi, jak i osoby początkujące. Do wykonania wycinanki nie potrzeba skomplikowanych narzędzi ani drogich materiałów, każdy może spróbować swoich sił i wykonać własną ozdobę, na której widać będzie wpływ motywów ludowych.

Wycinanki to wykonane z papieru ozdoby, którymi dawniej, na uroczystości rodzinne i najważniejsze święta doroczne, dekorowano wnętrza wiejskich domów. Trudno jednoznacznie ustalić genezę powstania polskich wycinanek ludowych, możliwe, że pierwotnie inspirowane były żydowskimi wycinankami obrzędowymi. Możemy podzielić je na te, które powstały w wyniku złożenia arkusza papieru i wycięcia w nim wzoru oraz na wyklejanki tworzone poprzez naklejanie na siebie kolejnych warstw papieru.  

Wykonywaniem wycinanek zajmowały się głównie kobiety, umiejętność ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W swojej pracy ludowe artystki używały do wycinania wzorów nożyc do strzyżenia owiec. Początkowo motywy były proste, z czasem stały się bardziej rozbudowane i finezyjne. Po pierwszej wojnie światowej zwyczaj ozdabiania wycinankami stracił na popularności, po drugie zanikł prawie zupełnie. Współcześnie, w dobie mody powracania do motywów ludowych, wycinanki przeżywają swój mały renesans. 

Prowadzące: Agnieszka Słowińska (Dział Etnografii Pomorza MNS) i Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS). 

Termin: 9 października 2022 (niedziela), godz. 11.00–13.00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 

Obowiązują wcześniejsze zapisy:
Agata Kamińska tel. (+48) 797 705 277 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Koszt: 15 zł / osoba

IMG 6402 1