Druk na płótnie – motywy świąteczne. Warsztaty dla dorosłych i młodzieży

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu Etno Dizajn, podczas którego wykorzystując techniki nawiązujące do ręcznego druku na płótnie wykonamy prezenty świąteczne.

Każdy z uczestników otrzyma torbę, którą będzie mógł ozdobić. Zapewniamy również wszystkie niezbędne do pracy materiały. Prosimy o przyniesienie ze sobą jednej dodatkowej rzeczy, np. koszulki lub poszewki na poduszkę (najlepiej w jasnym, jednolitym kolorze, wykonanej z lnu lub bawełny).

Podczas spotkania będzie można zobaczyć wybrane matryce (klocki drukarskie) ze zbiorów Działu Etnografii Pomorza. Dawniej z ich użyciem barwiono płótna, z których szyto spódnice, zapaski, chustki, a także pościele, obrusy czy makaty. Na Pomorzu tego typu wyroby cieszyły się dużą popularnością, a gospodynie chętnie korzystały z usług licznych pracowni farbiarskich. Pomimo to na skutek pojawienia się na rynku wiejskim różnorodnych i tanich tkanin fabrycznych krąg odbiorców lokalnych pracowni się kurczył. Ostatecznie w pierwszej połowie XX wieku tradycja ręcznego drukowania płócien zaniknęła i do dziś technika ta pozostaje jedną z bardziej zapomnianych gałęzi ludowego rzemiosła artystycznego. 

na strone 1

Prowadzące: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS) i Agnieszka Słowińska (Dział Etnografii Pomorza MNS)

Termin: 4 grudnia 2022 (niedziela), godz. 11.00–13.00

Miejsce: Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wstęp: 15 zł 

Liczba miejsc ograniczona. 

Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.