Ferie w Muzeum

Zapraszamy dzieci i młodzież do spędzenia czasu w okresie ferii zimowych w muzeum. Dla widzów indywidualnych w wieku 7-10 lat przygotowaliśmy cykl warsztatów. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z propozycji lekcji i warsztatów dostępnych w "Informatorze edukacyjnym".

Oferta dla widzów indywidualnych

14 lutego 2023 (wtorek), godz. 11.00-13.00
CZŁOWIEK NA WODNYM SZLAKU - DZIEJE ŻEGLUGI W ZARYSIE

Zobrazowanie na przykładzie muzealnych eksponatów oraz modeli, ewolucji w budowie i przeznaczeniu jednostek pływających (od tratwy i dłubanki po wielkie żaglowce oraz łodzie motorowe). Zestawienie najbardziej charakterystycznych cech wybranych statków: łodzi słowiańskich, łodzi wikingów, kogi, karaki oraz wielu innych. W części plastycznej – wykonanie modelu łodzi przy wykorzystaniu technik papieroplastyki.

Prowadząca: Ewa Kimak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 797 705 278

 

15 lutego 2023 (środa), godz. 11.00-13.00
BUDUJEMY ŚREDNIOWIECZNE MIASTO

Na warsztatach dzieci wcielą się w średniowieczne postacie: architekta, ogrodnika oraz budowniczego. Celem zajęć będzie poznanie charakterystycznych budowli epoki i przygotowanie makiety miasta. Za pomocą techniki papieroplastyki wykonamy piękne i oryginalne rośliny wzorowane na średniowiecznych zielnikach, które staną się częścią ogrodu. Poznamy charakterystyczną architekturę romańską i gotycką. Stworzymy budowle nawiązujące do rotund, obronnych warowni, kościołów, zamków.

Prowadząca: Agata Kamińska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 797 705 277

 

16 lutego 2023 (czwartek), godz.11.00-13.00
O ŻYCIU CODZIENNYM ZAKONNIKÓW W ŚREDNIOWIECZU I DAWNYM SKRYPTORIUM

Jak wyglądało życie w średniowiecznym klasztorze? Jakie obowiązki mieli zakonnicy? Jak wyglądał klasztorny ogród czy oryginalny strój mnicha? Czym zajmowano się w zakonach w średniowieczu? Czego możemy nauczyć od średniowiecznych zakonników? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów na wystawie Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu  i prezentowanych na wystawie zabytków kultury średniowiecznej. Zobaczymy m.in. kolumny z klasztoru cysterskiego w Kołbaczu, przedstawiające mnichów podczas codziennych czynności oraz słynnego czarta ciągnącego za kaptur jednego z zakonników. Uczestnicy, oglądając dawne dokumenty i księgi, zapoznają się z pismem gotyckim i tajemniczym skryptorium – miejscem, w którym powstawały rękopiśmienne księgi.

Prowadząca: Agata Kamińska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 797 705 277

 

17 lutego 2023 (piątek), godz. 11.00-13.00
ENE DUE RABE – CZY KTOŚ WIDZIAŁ ŻABĘ? DUI ADU AFFA – TO BYŁA ŻYRAFA! ZABAWY I ZABAWKI RÓWIEŚNIKÓW Z AFRYKI

Słowa „zabawka” i „zabawa” wywołują u najmłodszych uśmiech i są przyjmowane z wielkim entuzjazmem w każdej części świata. Czy wszędzie zabawki i zabawy wyglądają tak samo? Tak i nie! Zabawowe zwyczaje dzieci często różnią się od siebie w poszczególnych częściach globu. Wynika to z tradycji i historii danego kraju, nierzadko zależy od klimatu czy dostępu do bogactw naturalnych w regionie. Część zabaw wygląda podobnie, bywa, że noszą one inne nazwy, a plastikowe czy drewniane elementy zastąpione są nasionami, patykami, kamykami lub fragmentami przedmiotów codziennego użytku. Nie jest ważne, czy zabawki są drogie, markowe, czy zwyczajne, zrobione z tego, co mamy pod ręką. Liczy się dobra i bezpieczna zabawa. Podczas zajęć w muzeum wyruszymy na kontynent afrykański i przyjrzymy się igraszkom jego najmłodszych mieszkańców. Obejrzymy m.in.: samochody, lalki, pajacyki, rowery i instrumenty muzyczne. Przetestujemy też kilka zabaw. Na koniec spotkania wykonamy mobilne zabawki.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 797 705 270

 

Warsztaty odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wstęp na jedne warsztaty: 15 zł

Obowiązują wcześniejsze zapisy u osób prowadzących zajęcia

 

Oferta dla grup zorganizowanych dostępna jest w Informatorze edukacyjnym na rok szkolny 2022/2023