Etno dizajn: malarstwo na szkle

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu rodzinnych muzealnych warsztatów propagujących łączenie elementów rękodzielnictwa ludowego ze współczesnymi trendami.

Projekt „Etno dizajn” jest realizowany we współpracy z Działem Etnografii Pomorza MNS, a tym razem warsztaty będą dotyczyły malarstwa na szkle. Zapraszamy dorosłych, rodziców z dziećmi oraz młodzież  – zarówno osoby rozwijające już zainteresowania plastyczne, jak i początkujące. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć obrazy malowane na szkle ze zbiorów Działu Etnografii Pomorza oraz dowiedzieć się więcej o technice, jaką zostały wykonane. Podczas warsztatów odbędzie się także krótki wykład, poprowadzony przez Agnieszkę Słowińską z Działu Etnografii Pomorza. W ramach części praktycznej zaprojektujemy wzór inspirowany sztuką ludową i ozdobimy nim szklany wazon.

Termin „malarstwo na szkle” obejmuje różne sposoby ozdabiania szkła. Jednym z nich jest technika polegająca na wykonywaniu malunków na wewnętrznej stronie tafli. Na ziemiach polskich rozkwit tej techniki miał miejsce na początku XIX wieku. W niektórych regionach w wiejskich chałupach można było podziwiać, świadczące o zamożności gospodarzy, całe „galerie” malowanych na szkle obrazów. Przeważała tematyka sakralna (wizerunki Chrystusa ukrzyżowanego, Matki Bożej, świętych – często patronów mieszkańców danego domostwa, sceny biblijne). 

Współcześnie tradycja malowania na szkle jest ciągle żywa. W dalszym ciągu artyści sięgają po tradycyjne motywy sakralne, oprócz nich pojawiają się także tematy związane z życiem codziennym wsi, ilustracje zwyczajów, przedstawienia roślin i zwierząt, wzory geometryczne. Oprócz obrazów unikatowych powstają też wyroby seryjne i masowe. Ozdabianie szkła stało się również hobby.

Podczas warsztatów muzeum zapewnia wszystkie materiały. Możecie też przynieść własne szklane przedmioty, pasujące do Waszych wnętrz, a następnie samodzielnie ozdobić je z użyciem wybranych kolorów farb do szkła. Serdecznie zapraszamy!

 

Prowadzące: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS) i Agnieszka Słowińska (Dział Etnografii Pomorza MNS)

Termin: 21.05.2023, godz. 11.00–13.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Wstęp: 15 zł 
Liczba miejsc ograniczona. 

Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 797 705 277