Artystyczne inspiracje: GeoMetria, nie tylko koła i kwadraty

Zapraszamy dzieci w wieku 6–10 lat na wydarzenie zatytułowane ARTYSTYCZNE INSPIRACJE, prowadzone na wystawie "Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo".

Kreatywne zajęcia zostaną podzielone na dwa spotkania i będą dotyczyły źródeł inspiracji w twórczości Ericha Buchholza, urodzonego w Bydgoszczy wszechstronnego artysty – malarza, grafika, rzeźbiarza, typografa, twórcy modeli architektonicznych, projektanta wnętrz i scenografa, jednego z najciekawszych twórców niemieckiej sztuki.   

Zajęcia zatytułowane „GeoMetria, nie tylko koła i kwadraty” dotyczyć będą jednej z głównych dziedzin matematyki oraz geologii – nauki o Ziemi, zajmującej się budową, własnościami i historią ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na powierzchni. Poszukamy magicznego kwadratu, co będzie ciekawym ćwiczeniem matematycznym. Zaprojektujemy formę plastyczną, inspirowaną geometrią i geologią, wykorzystując między innymi: szkło, druty, linijki i cyrle, a także naturalne kamienie. Wykorzystamy pleksiglas, tworzywo stosowane od początku lat 30. XX wieku, rozpowszechnione po drugiej wojnie światowej, ponieważ okazało się dla artysty prawdziwym odkryciem.

Do MNS przyjechały różnorodne i niezwykłe kruche obiekty przestrzenne ze szkła i pleksi oraz złocone abstrakcyjne reliefy, które będziemy oglądać na wystawie poświęconej Buchholzowi. W gmachu na Wałach Chrobrego stanęła także rekonstrukcja jego atelier zaprojektowanego w 1922 roku, w tej przestrzeni prowadzone będą zajęcia.

Zainspiruj się! Przestrzenne i płaskie – wokół grafiki A. Dürera, to program dla dzieci, podczas którego porozmawiamy o warsztacie artysty, odpowiemy na pytania: co to jest natchnienie i czyim jest przywilejem? Być może różnorodne projekty abstrakcyjnych płaskorzeźb, a także wizjonerskich budynków staną się dla uczestników inspiracją, a kontynuację tych pomysłów zobaczymy na ich pracach plastycznych. 

Poszukamy również praźródeł inspiracji i bogactwa motywów w twórczości niemieckiego twórcy Albrechta Dürera, znanego m.in. z tworzenia licznych grafik, w tym miedziorytu: „Melancholia I”, z 1514 roku. Dowiemy się czym jest symbol i do czego potrzebne mogą być różnorodne narzędzia, m.in. piła, strug, cyrkiel, kula i wielościan. Projektem końcowym tego spotkania będzie wykonanie przestrzennej pracy plastycznej, nawiązującej do wspomnianego miedziorytu.

 

 

TERMINY 

25 czerwca 2023, godz. 10.00–12.00
GeoMetria  – nie tylko koła i kwadraty 

24 września 2023, godz. 10.00–12.00
Zainspiruj się! Przestrzenne i płaskie - wokół grafiki A. Dürera 

Miejsce: Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Prowadząca: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS)

Wstęp: 15 zł 
Liczba miejsc ograniczona.              

Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 705 277