Moja piñata - konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 6–14 lat

Meksykańska piniata (piñata) to tradycja idealna dla wszystkich osób lubiących dobrą zabawę i łakocie. Jest główną atrakcją dziecięcych (i nie tylko!) imprez urodzinowych oraz zabaw w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Początkowo piniata była prostym glinianym naczyniem, które wypełniano słodyczami oraz drobnymi monetami. Z czasem zaczęto robić ją z innych materiałów i ozdabiać, nadając różnorodne, często fantazyjne kształty (gwiazdy z siedmioma rogami, zwierzęta, bohaterowie bajek). Współcześnie wykonuje się ją z kolorowego papieru bądź kartonu. Piniatę zawiesza się na sznurku nad głowami dzieci, których zadaniem jest rozbić ją za pomocą długiego kijka. Utrudnieniem w zabawie jest to, że uczestnicy mają zasłonięte oczy.

Wykonaj swoją piniatę w tradycyjny sposób (z gliny) bądź nadaj jej współczesny charakter i wykorzystaj do jej zrobienia: karton, gazety, patyki, kolorową bibułę, wstążki, błyszczące dodatki (cekiny, koraliki). Pamiętaj, żeby zostawić otwór, przez który do środka wrzuca się słodycze. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymają nagrody, a ich piniaty, wypełnione przez jury słodyczami, zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej. Konkurs kierowany jest do dzieci w wieku 6–14 lat. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat, 12–14 lat.

Realizacja konkursu związana jest z wystawą „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”.

Termin przesyłania prac: do 20 października 2023 roku (liczy się data stempla pocztowego).

Piniaty można też dostarczyć osobiście do Działu Edukacji MNS.

Wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędą się w piątek, 27 października 2023 roku, o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

 

Regulamin oraz niezbędne oświadczenia: POBIERZ

ZAŁĄCZNIK nr. 1 (zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoby nieletniej)

 

Koordynatorka konkursu: Dorota Baumgarten-Szczyrska (Dział Edukacji MNS)
tel. (+48) 91 4315 270 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.