Konkurs "Mój projekt monety okolicznościowej"

Monety okolicznościowe były i są emitowane w celu upamiętnienia ważnych postaci, wydarzeń i rocznic historycznych. Mogą przedstawiać ludzkie sylwetki, scenki rodzajowe, zabytkowe budowle czy symbole związane z historią, kulturą, sportem, nauką lub tradycją danego kraju.

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje monet: obiegowe i kolekcjonerskie. Te pierwsze, emitowane w dużych nakładach, wytwarzane z metali i ich stopów, mają ograniczoną kolorystykę oraz zwykle okrągłą formę. Cenniejsze, kolekcjonerskie są wytwarzane z metali szlachetnych, przede wszystkim srebra i złota. Mogą być produkowane w niestandardowych rozmiarach i kształtach np. elipsy lub prostokąta o zaokrąglonych krawędziach. Zdarza się, że są ozdobione żywymi kolorami, sporadycznie elementami niemetalowymi, jak np. barwne wstawki porcelanowe. Współcześnie bite monety okolicznościowe mogą mieć różne nominały: od 2 do nawet 500 zł.

Wykonaj przestrzenny projekt swojej monety okolicznościowej upamiętniającej ważną osobę lub wydarzenie z historii Twojej rodziny, miejscowości, regionu lub Polski. Do wykonania pracy możesz wykorzystać różnorodne materiały: karton, plastelinę, glinę, masę solną, folię aluminiową, zakrętki do słoików, kawałki metalu itp. Pamiętaj: nie używaj prawdziwych monet – nie wolno niszczyć pieniędzy! Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody, a ich projekty zostaną zaprezentowane w Muzeum na wystawie pokonkursowej.

Konkurs kierowany jest do dzieci w wieku 7–10 lat. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 7–8 lat oraz 9–10 lat. Termin przesyłania prac: do 1 marca 2024 roku (liczy się data stempla pocztowego). Projekty monet można też dostarczyć osobiście do Działu Edukacji MNS. Szczegółowe zasady znajdują się w regulaminie konkursu. Uroczysty finał konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędą się we wtorek, 12 marca 2024 roku, o godzinie 13.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8.

 Nagrody dla laureatów konkursu zostaną zakupione ze środków Narodowego Banku Polskiego przeznaczonych na projekty prowadzone w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Realizacja konkursu związana jest z wystawą: „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej”, prezentowaną w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina.
Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak (Dział Edukacji MNS)
tel. (+48) 91 4315 278
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Regulamin konkursu plastycznego „Mój projekt monety okolicznościowej”
• Organizatorem konkursu jest Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Koordynatorką konkursu jest Ewa Kimak (Dział Edukacji),
tel. 797 705 278, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 7–10 lat.
• Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę.
• Format pracy: przynajmniej 10 cm (w najszerszej części monety).
• Technika wykonania i nominał monety: dowolne.
• Forma pracy: przestrzenna.
• Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych:
I kategoria: dzieci w wieku 7–8 lat,
II kategoria: dzieci w wieku 9–10 lat.

• Jury konkursu będzie oceniało pomysł, technikę, samodzielność i staranność wykonania pracy.
• Każda zgłoszona na konkurs praca powinna być opisana według schematu: imię i nazwisko dziecka, wiek, szkoła, imię i nazwisko opiekuna wraz z aktualnym telefonem i mailem.
• Do przekazanej pracy należy dołączyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu, podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego (załącznik nr 1).
• Prace prosimy przesyłać do 1 marca 2024 roku pod adres:
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Dział Edukacji, ul. Wały Chrobrego 3, 70-561 Szczecin, z dopiskiem: „Mój projekt monety okolicznościowej”.
Liczy się data stempla pocztowego.
Prace można również dostarczyć osobiście pod wskazany wyżej adres.

• Uroczysty finał konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się we wtorek, 12 marca 2024 roku, o godzinie 13.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8.
Na stronie www.muzeum.szczecin.pl i stronie na Facebooku muzeum zamieszczona zostanie lista z laureatami konkursu i galeria zdjęć najpiękniejszych prac.
• Organizatorzy nie zwracają prac.

• Każdy opiekun, wyrażając zgodę na udział dziecka w konkursie, równocześnie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych oraz zdjęć dziecka i zdjęć jego pracy w zakresie: publikacji listy imiennej laureatów i finalistów konkursu oraz ich zdjęć w mediach, na stronie www.muzeum.szczecin.pl oraz na stronie muzeum na Facebooku.


ZAŁĄCZNIK nr. 1 (zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoby nieletniej)