Prądzyńska na sawannie

Zapraszamy na wyjątkowe spacery kuratorskie po wystawie „W afrykańskiej wiosce”, która na początku marca 2024 roku zostanie zamknięta.

O życiu na afrykańskiej sawannie i o tradycyjnych zagrodach ludów Lobi z Burkina Faso oraz Somba z Beninu opowie Ewa Prądzyńska, szefowa Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pożegnalne spacery odbędą się w trzech terminach:
1 lutego 2024, czwartek, godzina 11.00 – (spotkanie polecamy szczególnie seniorom)
3 lutego 2024, sobota, godzina 16.00 (spotkanie rodzinne)
4 lutego 204 niedziela, godzina 12.00 (spotkanie rodzinne)

Do udziału w spotkaniach czwartkowym oraz niedzielnym uprawnia bilet wstępu, zaś w sobotę (Bezpłatna sobota w Muzeum) – bilet edukacyjny w cenie 5 zł.

 

Na początku marca 2024 roku na trzy lata zamknięte zostaną wystawy afrykańskie, a ciesząca od półwiecza szczególnie najmłodszych widzów afrykańska wioska zostanie rozebrana zniknie z muzealnej oferty. Wielkie zmiany to efekty rozpoczętego nowego projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pomorskiego Muzeum Krajowego w Greifswaldzie (Pommersches Landesmuseum) i „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu. Centralne muzea pomorskie kreują nowe podejście do dziedzictwa kulturowego pogranicza”. Projekt jest finansowany w ramach Programu Współprac Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027. Nowe ekspozycje zostaną poświęcone tematom, które mają podstawowe znaczenie dla tożsamości regionu. Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie skupi się na najsłynniejszym malarzu epoki romantyzmu, Casparze Davidzie Friedrichu, jego artystycznych poprzednikach, naśladowcach, twórczych interpretatorach oraz duchowych kontynuatorach idei „epoki burzy i naporu”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy.

Ostatni miesiąc prezentacji wystaw afrykańskich będzie obfitować w wydarzenia edukacyjne oraz popularyzatorskie w ramach cyklu „Pożegnanie z Afryką”. Szczegółowy harmonogram wydarzeń zaprezentujemy wkrótce.