Wyniki konkursu wiedzy o kulturze świata antycznego

Prezentujemy wyniki I etapu konkursu wiedzy o kulturze świata antycznego.

Konkurs odbywa się pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i organizowany jest przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach programu edukacyjnego Akademia Antyczna.

Uczniom i uczennicom zakwalifikowanym do etapu wojewódzkiego serdecznie gratulujemy!

Etap II odbędzie się 16 kwietnia 2024 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Etap II składa się z dwóch części:

• części pisemnej z zakresu historii sztuki, która odbędzie się o godzinie 9.00, składającej się z testu wyboru i uzupełnienia (czas 60 min),
  • części ustnej, która odbędzie się po części pisemnej. Kolejność odpowiadania uczestników konkursu zostanie podana w dniu eliminacji wojewódzkich. Pierwszeństwo będą miały osoby przyjezdne i biorące udział w innych konkursach odbywających się w dniu eliminacji.

Uwaga! Część ustna składa się z:

• odpowiedzi na pytania ze znajomości mitów (Hermes i jego przygody, Apollo – wszystkie historie, Marsjasz, Narcyz, Dafne, Dionizos, Meduza, Helena Trojańska, porwanie Europy, Dedal i Ikar, Arachne, Ariadna i Tezeusz, Prometeusz, Orfeusz i Eurydyka, miecz Damoklesa) oraz malarstwa europejskiego na przestrzeni wieków, obrazującego wskazane mity;
  • interpretacji wybranych ksiąg z „Odysei” autorstwa Homera. Obowiązkowo księga:
    • Pieśń I Zgromadzenie bogów. Rady Ateny dla Telemacha
    • Pieśń III Wydarzenia w Pylos (Telemach u Nestora),