ETNO DIZAJN – Haftujemy!

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Etno Dizajn, realizowanego przez Dział Edukacji we współpracy z Działem Etnografii Pomorza MNS. Tym razem porozmawiamy o tym, czy haftowanie jest trudne?

Haftowanie jest najprostszą techniką dekoracyjną włókiennictwa, polegającą na ręcznym lub mechanicznym zdobieniu igłą tkaniny (również tiulu, filcu lub skóry) z użyciem nici, ale też np. paciorków, blaszek, kamieni szlachetnych lub półszlachetnych. W długiej tradycji wykonywania haftów powstały liczne ich odmiany.

W Egipcie, Azji i niektórych krajach Bliskiego Wschodu hafty wykonywano już w starożytności, w Europie Zachodniej od wczesnego średniowiecza. Jako gałąź rzemiosła hafciarstwo wyodrębniło się w XI w.
Oprócz działających w miastach warsztatów, w których pracowali rzemieślnicy zwani hafciarzami, zajęciem tym trudniono się również w żeńskich klasztorach. Umiejętność pięknego wyszywania była pożądana wśród dam dworu i szlachcianek.

Na wsiach haftowaniem zajmowały się wyłącznie kobiety. Młode dziewczyny uczyły się tej umiejętności od swoich matek i babek. Ozdabiano w ten sposób przede wszystkim elementy ubioru (spódnice, czepce, zapaski, koszule, kożuchy), a w późniejszym czasie również serwety, obrusy czy bieliznę pościelową. Wiele z motywów (np. drzewo życia, znaki solarne) miało znaczenie symboliczne. W hafcie ludowym znaczącą rolę odgrywała także kolorystyka, zwłaszcza często stosowany kolor czerwony – przypisywano mu właściwości ochronne i uważano go za symbol miłości, szczęścia i płodności.

Podczas warsztatów będziemy opowiadać o technikach tworzenia haftów i samodzielnie wykonamy własne projekty. Na początku zapoznamy uczestników z podstawowymi narzędziami i tym, jak wykonać wzory techniką haftu krzyżykowego. Przy okazji będzie można też zobaczyć wybrane obiekty z bogatej kolekcji haftów Działu Etnografii Pomorza MNS.

Warsztaty to propozycja dla rodzin z dziećmi, dlatego dla najmłodszych przewidziane są plastikowe igły i plastikowa kanwa, aby zachęć do tworzenia własnych, prostych wzorów, wyszywania i eksperymentowania z różnymi kolorami mulin.

 

Na warsztaty zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prowadzące: Agata Kamińska (Dział Edukacji MNS) i Agnieszka Słowińska (Dział Etnografii Pomorza MNS).
Termin: 14.04.2024, godz. 11.00–13.00
Miejsce: Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Wstęp: 15 zł / 1 os.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 797 705 277