Spotkania filmowo-dyskusyjne to odpowiedź na rosnącą aktywność młodych ludzi jasno mówiących o swoich wartościach, oczekiwaniach ale i obawach w obliczu dramatycznie zmieniającego się świata. Zapraszamy na nie przede wszystkim młodzież (licealistów i studentów), ale i dorosłych, którzy chcą i powinni młodych ludzi słuchać.
Specjalnie dla Was do Szczecina przyjadą psycholodzy, naukowcy, aktywiści i dziennikarze, pokażemy również dwa wyjątkowe filmy: niedawno wyświetlany w kinach „Jeszcze dzień życia” oraz pierwszy raz w Szczecinie film „Shard” o 6 aktywistkach, które w 2012 roku na kilkanaście godzin przykuły uwagę całego świata. Jedna z bohaterek filmu, Polka Wioletta Smul, przyjedzie specjalnie na ten pokaz! Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym, jak może wyglądać świat za 10 lat, jak odnaleźć się w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz dlaczego aktywizm i współpraca z ludźmi dzielącymi podobne wartości może dać nam nadzieję i sprawić, że będziemy szczęśliwsi.
PROGRAM
ZMIENIAJ NAWYKI I ŚWIAT. OSTATNI DZWONEK DLA KLIMATU!
16 listopada (sobota) 2019
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
13.30-15.00
Co daje nam szczęście? Mieć czy być? Konsumować czy medytować?
Dorota Kościukiewicz-Markowska (StopStres, Szczęście podaj dalej)
15.00-16.00
Moje codzienne wybory a reszta świata. Dlaczego technologia nas nie uratuje – głos o kryzysie klimatycznym
Robert Cyglicki (Greenpeace)
16.00-17.00
Mięso to nie multiwitamina, czyli dlaczego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe
Joanna Rzetecka (RoślinnieJemy)
18 listopada (poniedziałek) 2019
Teatr Kana, Plac Piotra i Pawła 4/5
17.00-17.30
Od jutra zmieniam świat! Czy komuś przede mną się to udało? Krótka historia aktywizmu
Ola Antonowicz-Cyglicka (Fundacja Artykuł 25)
17.30-19.30
Pokaz filmu Shard, reż. M. Woodward
Spotkanie z główną bohaterką filmu Wiolą Smul
Jeden wieżowiec. Sześć kobiet. Najwyższy budynek w Europie i aktywizm w odpowiedzi na katastrofę klimatyczną. Inspirująca historia zwyczajnych kobiet, które w 2012 roku wspięły się na tzw. Shard, aby zaprotestować przeciwko niszczeniu Arktyki przez wydobywanie ropy naftowej. Dla każdego, kto chciałby zacząć działać, ale brakuje mu pewności siebie.
23 listopada 2019 (sobota)
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności 1
15.00-16.45
Post Turysta – nieznana strona turystyki
Paweł Cywiński (portal post-turysta.pl)
17.00-18.30
Projekcja filmu Jeszcze dzień życia, reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli. Pełnometrażowa hybryda łącząca animację i dokument.
Wstęp wolny
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 400 438
Więcej informacji: www.artykul25.pl
PRELEGENCI
Dorota Kościukiewicz-Markowska – terapeutka psychologii pozytywnej, certyfikowana trenerka terapii egzystencjalnej, nauczycielka programu HIP profesora Zimbardo, nauczycielka uważności (mindfulness) oraz autorskiego programu „Zrozum swój rozum”, założycielka projektu StopStres i Szczęście podaj dalej. Jest nauczycielem uważności, którą łączy z elementami psychologii pozytywnej, terapią egzystencjalną, odkrywaniem sensu życia oraz świadomym rozwiązywaniem konfliktów. Absolwentka studiów podyplomowych z Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie SWPS oraz Neurokognitywistyki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Certyfikowany nauczyciel Heroic Imagination Project – programu „Rozumienie ludzkiej natury” profesora Zimbardo. Certyfikowany trener terapii egzystencjalnej z akredytacją Instytutu Viktora Frankla w Wiedniu. Ukończyła certyfikowane warsztaty z „Zarządzania konfliktem” przeprowadzone przez Macieja Milczanowskiego, eksperta d/s bezpieczeństwa narodowego i terroryzmu.
Robert Cyglicki – socjolog, dyrektor programowy Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią, od zawsze aktywista. Współtworzył kampanie ekologiczne I LOVE PUSZCZA oraz DOLINA ROSPUDY, które zakończyły się sukcesem i wzmocniły zaufanie do sektora pozarządowego. Przez 10 lat był dyrektorem Greenpeace Polska, wcześniej działał zarówno w lokalnych jak i międzynarodowych organizacjach ekologicznych. W ramach Climate Hub zorganizowanego przy okazji ostatniego Szczytu Klimatycznego w Katowicach, współpracował z Gretą Thunberg, która pociągnęła za sobą miliony młodych ludzi zatroskanych o swoją przyszłość w obliczu kryzysu klimatycznego. Specjalizuje się w tematyce ochrony środowiska i teoriach zmian społecznych.
Paweł Cywiński – orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie pisze doktorat na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Stypendysta CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim w Bośni i Hercegowinie oraz programu Dharmasiswa na Uniwersytecie Srivijaya w Indonezji. Jest publicystą oraz redaktorem działu "Poza Europą" w Magazynie Kontakt. Jego zainteresowania ogniskują się wokół ideologii turystyki, neokolonializmu turystycznego, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Współtwórca projektu Post-Turysta.pl
Wiola Smul - ekolożka, działaczka, aktywistka Greenpeace, nominowa do nagrody "Super bohaterka" przez redakcję Wysokich Obcasów za "Obronę Puszczy Białowieskiej przed wycinką, za bezkompromisowość i odwagę przy blokowaniu harvesterów. Za wieloletnią działalność na rzecz ochrony środowiska (m.in. wejście na najwyższy budynek w Londynie w proteście przeciw odwiertom w Arktyce)".
Ola Antonowicz-Cyglicka - filozofka po studiach podyplomowych SWPS na kierunku Global Development and Policy Management. Jedna z założycielek Fundacji Artykuł 25 i współtwórczyni programu Spotkanie z Innym, który działa już 5 lat. Researcherka w CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci, zajmująca się łamaniem praw człowieka przez projekty finansowane przez międzynarodowe banki rozwoju w krajach kontynentu afrykańskiego. Projekty, które współprowadzi z partnerami afrykańskimi, skupiają się na wzmacnianiu udziału społecznego w sprawach ważnych dla ludzi i środowiska. W latach 2009-2017 pracowała w Zarządzie Grupy Zagranica, polskiej sieci organizacji zajmujących się edukacją globalną, pomocą humanitarną i rozwojową.
Joanna Rzetecka - przedstawicielka kampanii RoślinnieJemy prowadzonej przez Otwarte Klatki. Dietetyczka, studentka Technologii Żywności oraz Kynologii na ZUT w Szczecinie. Była instruktorka fitness, a od niedawna zakochana w śpiewie i tańcu w szczecińskim Teatrze Fame. Poza żywieniem ludzi i zwierząt, z którego obecnie piszę pracę magisterską, dużo radości sprawia jej działanie w kampanii RoślinnieJemy. Kierowana miłością do gotowania i jedzenia, pragnęła odnaleźć swoje miejsce w świecie kulinarnym oraz przemyśle spożywczym.Tak oto rozpoczęła się jej najpiękniejsza przygoda ze zdrowym roślinnym stylem życia. Podczas spotkania postara się odpowiedzieć na każde pytanie związane z nadmiernym konsumpcjonizmem w Polsce i na świecie oraz zarazić niesamowitą energią do działania."
Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach 5. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP