Konkurs literacko-plastyczny: „Drzewo genealogiczne mojej rodziny. Wspomnienie o więzionych w niemieckich obozach zagłady”

Zapraszamy dorosłych mieszkańców Szczecina do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Drzewo genealogiczne mojej rodziny. Wspomnienie o więzionych w niemieckich obozach zagłady”.

Okazją do ogłoszenia konkursu o tej tematyce jest wystawa „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz – architektka i urbanistka”, prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina do końca maja 2023 roku. Stanowi ona kontynuację organizowanego przez muzeum cyklu ekspozycji przybliżających wybitne postaci związane z historią naszego miasta (więcej na wystawie oraz na stronie internetowej www.muzeum.szczecin.pl). W muzealnych salach udało się ożywić choć na chwilę pamięć o osobach, które związały swe powojenne losy z początkowo zupełnie obcym dla nich miejscem, a swym życiem oraz pracą w trudnych, niepewnych gospodarczo i politycznie warunkach sprawiły, że Szczecin stał się miastem o polskiej tożsamości.

Takich osób o różnych życiorysach, poglądach i upodobaniach, lecz połączonych podobnymi wojennymi przeżyciami – utratą bliskich, domu, doświadczeniem okrucieństwa obozów koncentracyjnych – były tysiące. O większości z nich nie powstaną muzealne wystawy. Nie oznacza to, że ci ludzie pozostają anonimowi. To rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, wujenki i wujkowie dzisiejszych mieszkańców Szczecina. Pamięć o nich drzemie w zalegających w szufladach, nie raz przekładanych wyblakłych fotografiach, wysłużonych dokumentach i spłowiałych zapiskach, drobnych pamiątkach z życia codziennego i zawodowego tych, których już z nami nie ma. Warto je uporządkować, opisać i pokazać innym.

Udział w konkursie daje szczecinianom możliwość przedstawienia opowieści o swojej rodzinie w formie drzewa genealogicznego. Druga, literacka część pracy konkursowej ma przybrać dowolną formę pisemnego wspomnienia o bliskim, członku rodziny więzionym w niemieckim obozie zagłady.

Załączniki

Drzewo konkurs