Moja piniata – konkurs plastyczny w roku szkolnym 2023/2024

Meksykańska piniata (piñata) to tradycja idealna dla wszystkich osób lubiących dobrą zabawę i łakocie. Jest główną atrakcją dziecięcych (i nie tylko!) imprez urodzinowych oraz zabaw w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Początkowo piniata była prostym glinianym naczyniem, które wypełniano słodyczami oraz drobnymi monetami. Z czasem zaczęto robić ją z innych materiałów i ozdabiać, nadając różnorodne, często fantazyjne kształty (gwiazdy z siedmioma rogami, zwierzęta, bohaterowie bajek). Współcześnie wykonuje się ją z kolorowego papieru bądź kartonu. Piniatę zawiesza się na sznurku nad głowami dzieci, których zadaniem jest rozbić ją za pomocą długiego kijka. Utrudnieniem w zabawie jest to, że uczestnicy mają zasłonięte oczy.

Wykonaj swoją piniatę w tradycyjny sposób (z gliny) bądź nadaj jej współczesny charakter i wykorzystaj do jej zrobienia: karton, gazety, patyki, kolorową bibułę, wstążki, błyszczące dodatki (cekiny, koraliki). Pamiętaj, żeby zostawić otwór, przez który do środka wrzuca się słodycze. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymają nagrody, a ich piniaty, wypełnione przez jury słodyczami, zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej. Konkurs kierowany jest do dzieci w wieku 6–14 lat. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat, 12–14 lat.

Realizacja konkursu związana jest z otwarciem wystawy: „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”. Termin przesyłania prac: do 20 października 2023 roku (liczy się data stempla pocztowego). Piniaty można też dostarczyć osobiście do Działu Edukacji MNS. Wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędą się w piątek, 27 października 2023 roku, o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Koordynatorka konkursu: Dorota Baumgarten-Szczyrska (Dział Edukacji MNS)
tel. (+48) 91 4315 270
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin konkursu plastycznego „Moja Piniata”

 1. Organizatorem Konkursu jest Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.
  Koordynatorką konkursu jest: Dorota Baumgarten-Szczyrska (Dział Edukacji),
  tel. 797 705 270, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 2. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 6–14 lat.
 3. Każdy uczestnik może przygotować tylko jedną pracę.
 4. Format pracy i technika wykonania są dowolne.
 5. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:
  I kategoria: dzieci w wieku 6–8 lat,
  II kategoria: dzieci w wieku 9–11 lat,
  III kategoria: dzieci w wieku 12–14 lat.
 6. Jury konkursu będzie oceniało pomysł, technikę, samodzielność i staranność wykonania pracy.
 7. Każda zgłoszona na konkurs praca powinna być opisana według schematu: imię i nazwisko dziecka, wiek, szkoła/przedszkole, imię i nazwisko opiekuna wraz z aktualnym telefonem i mailem.
 8. Do przekazanej pracy należy dołączyć zgodę podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu. (załącznik nr 1).
 9. Prace prosimy przesyłać do 20 października 2023 roku pod adres:
  Muzeum Narodowe w Szczecinie, Dział Edukacji, ul. Wały Chrobrego 3. 70-561 Szczecin,
  z dopiskiem „Moja piniata”.
  Liczy się data stempla pocztowego.
  Można je też dostarczyć osobiście pod wskazany adres.
 10. Wielki finał konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się w piątek, 27 października 2023 roku, o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3.
  Na stronie www.muzeum.szczecin.pl i stronie na Facebooku muzeum zamieszczona zostanie lista z laureatami konkursu i galeria zdjęć najpiękniejszych prac.
 11. Organizatorzy nie zwracają prac.
 12. Każdy opiekun uczestnika konkursu, wyrażając zgodę na udział dziecka, równocześnie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych oraz zdjęć dziecka i zdjęć pracy w zakresie: publikacji listy imiennej laureatów i finalistów konkursu oraz ich zdjęć w mediach i na stronie www.muzeum.szczecin.pl oraz na stronie muzeum na Facebooku.

ZAŁĄCZNIK nr. 1 (zgoda na przetwarzanie danych osobowych osoby nieletniej)