Kotwice szczecińskie – spacer z przewodnikiem

Zapraszamy na spotkania i spacery z Wiesławem Seidlerem poświęcone kotwicom szczecińskim.

Krzyż, kotwica i serce są najbardziej popularnymi w dziejach symbolami graficznymi, oznaczającymi kolejno: wiarę, nadzieję i miłość. Kotwica (dawniej kotew, kotwa, ankier) to urządzenie do utrzymywania statku w miejscu na wolnej przestrzeni wodnej. Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie kamień, zaś dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się około pięciu tysięcy wzorów kotwic. Najbardziej popularne są cztery podstawowe modele: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe i lemieszowe. Popularny rysunek oraz znak graficzny kotwicy jako symbolu nadziei to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe na ogół kończą służbę i żywot wraz ze statkiem. Tylko niektóre mają więcej szczęścia i jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych. Jako pamiątki morskiej historii zdobią place i ulice miast, nawet tych położonych daleko od morza. Są wszędzie wokół nas, w przestrzeni publicznej – w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, czy wreszcie jako wymowny znak – kotwica Polski Walczącej.

Tylko w naszym morskim, portowym i stoczniowym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć co najmniej kilkadziesiąt. Spotkanie i spacer potencjalnym szlakiem pamiątkowych szczecińskich kotwic przybliży ich ciekawą historię.

Spotkania poprowadzi Wiesław Seidler – emerytowany nauczyciel akademicki PSM i WSM, pomysłodawca i wieloletni koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, pasjonat morza i kotwic, żeglarz, płetwonurek, dziennikarz.

prowadzący: Wiesław Seidler

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie,