Środy z historią Szczecina to cykl odczytów poświęconych różnorodnym zagadnieniom historii Szczecina organizowany od września 2009 roku przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina.
Celem cyklu jest (zgodnie z najnowszymi trendami rozwoju nauk historycznych) ukazanie wieloaspektowego charakteru historii Szczecina, a więc dostarczenie jego uczestnikom w sposób przystępny udokumentowanej naukowo wiedzy na wybrane tematy nie tylko z zakresu historii politycznej, lecz także m.in. z historii kultury, demografii historycznej, urbanistyki. Stąd też przedmiotem odczytów są różnorodne zagadnienia historii miasta zarówno z okresu do, jak i od 1945 roku. W miarę możliwości punktem wyjścia poszczególnych spotkań mają być eksponaty zgromadzone w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, zarówno eksponowane na wystawach stałych, jak i przechowywane w jego magazynach.
Cykl jest kierowany do szerokiego kręgu odbiorców jakim bez wątpienia jest grupa osób zainteresowanych dziejami miasta, a zwłaszcza uczniów, studentów, nauczycieli, a także wszystkich pozostałych szczecinian, chcących pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości miasta, które mogą mieć jednak problemy z dotarciem do najnowszej fachowej literatury historycznej. Mile widzianymi uczestnikami spotkań będą również – ze względu na potencjalną aktywność podczas dyskusji przewidzianej po każdej prelekcji – zawodowi historycy bądź studenci tego kierunku z uczelni szczecińskich. Spotkania w ramach cyklu są okazją poznania przez szerszy krąg osób nie mających na co dzień możliwości kontaktu ze środowiskiem naukowym jego przedstawicieli zajmujących się historią Szczecina.
Program wykładów w roku szkolnym 2020/2021
17 lutego 2021 (środa), godz. 17.00,
Ukanie, ikanie i śledzikowanie, czyli co Szczepko i Tońko mają wspólnego z fonetyką i ze Szczecinem
dr Katarzyna Kondzioła-Pich (Uniwersytet Szczeciński)
24 marca 2021 (środa), godz. 17.00
Od Augustwalde do Wielgowa – pierwsze powojenne lata
Katarzyna Marciszewska (absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, pisarka)
21 kwietnia 2021 (środa), godz. 17.00,
„Zrób to sam”. Średniowieczne rzemiosła szczecińskie z perspektywy archeologii
dr hab. Anna Kowalska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
19 maja 2021 (środa), godz. 17.00
„A jeśli dom będę miał...”. Szczecińskie domy i ulice w średniowieczu w badaniach archeologicznych
dr hab. Anna Kowalska (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Wykłady odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8
Wstęp 3 zł
koordynatorka: Małgorzata Peszko
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.