Dzień Babci i Dziadka - pomysł na oryginalny prezent!

Wszyscy doskonale wiemy, że dziadkowie to bardzo ważne osoby w życiu każdego z nas. Są niewyczerpanym źródłem miłości i cierpliwości, kopalnią wiedzy z zakresu wielu dziedzin, mistrzami w opowiadaniu ciekawych historii, powiernikami licznych tajemnic, rodzinnymi mediatorami i wirtuozami w kuchni.

Kto z nas nie wspomina z rozrzewnieniem babcinej zupy pomidorowej, racuchów, najlepszych na świecie pierogów i ciast. Zapewne z dziadkami udało wam się spędzić niejedne wakacje czy weekend, odbyć ciekawą rozmowę, wybrać się na długi spacer czy do kina. Świat bez babci i dziadka byłby mniej kolorowy. Bez wahania możemy powiedzieć, że dziadkowie to wielki skarb i należy traktować ich z należytym szacunkiem.

W Polsce 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom zdrowia, radości, szczęścia i energii niezbędnej do wspólnych zabaw z wnuczętami.

Proponujemy Wam wykonanie kilku zadań wspólnie z babcią i dziadkiem, a także oryginalnych prezentów, które z pewnością ucieszą waszych dziadków. (PDF)

 

Trochę historii

Skąd wziął się pomysł na obchody Dni Babci i Dziadka w Polsce? Czy jest to nasze polskie, rodzinne święto? Może ulegliśmy modzie i zagranicznym fascynacjom?

Zdania znawców tematu są w tej kwestii podzielone. Niektórzy twierdzą, że pomysł dotarł do Polski z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku. Inni zaś uważają, że pomysłodawcą oddania hołdu babciom poprzez ustanowienie ich dnia był tygodnik „Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wyszedł z taką inicjatywą. Ideę tę rok później podchwycił „Tygodnik Poznański”, który nieco przypadkowo zainaugurował to święto w Poznaniu. Wszystko wydarzyło się za sprawą wizyty w stolicy Wielkopolski wspaniałej aktorki – Mieczysławy Ćwiklińskiej. Artystka zagrała babcię w spektaklu „Drzewa umierają stojąc” Alejandra Casony. Co więcej, w dniu premiery obchodziła swoje 85. urodziny. Organizatorzy, chcąc uczcić ten zacny jubileusz, zamówili wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej artystce wręczono kwiaty i wspomniany tort, tłumacząc jej, że w Poznaniu właśnie 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” zainteresował się tym pomysłem i rok później również ogłosił 21 stycznia Dniem Babci, co następnie rozprzestrzeniło się na całą Polskę. 

Z kolei obchody Dnia Dziadka zaczęły się dopiero w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła wówczas konkurs na ustalenie daty tego święta. Początkowo miało być ono obchodzone 30 maja, w dniu urodzin znanego polskiego piosenkarza okresu międzywojennego i powojennego, Mieczysława Fogga. Termin ten się jednak nie przyjął. Zaczęto więc obchodzić Dzień Dziadka bezpośrednio po Dniu Babci. Od 1981 roku 22 stycznia na dobre zapisał się w naszych kalendarzach jako święto dziadka. Bez względu na genezę tych świąt jedno jest pewne – Dziadkowie to nasz wielki skarb! Należy się im szacunek i pamięć. Nie tylko w dniu Ich święta! 

 

Dzień Babci i Dziadka na świecie – ciekawostki

W USA Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada na pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym. Ma swój oficjalny hymn autorstwa Johnny’ego Prilla „A Song for Grandma and Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.

W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci. Święto to nazwane jest po bułgarsku Babin Den i celebruje się je w ten sam dzień co w Polsce, czyli 21 stycznia.

W Japonii nie ma Dnia Babci i Dziadka. Od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to obchodzone jest 15 września. Japonia to kraj, w którym ludzi starszych traktuje się z wielkim szacunkiem i należnymi im honorami. 

W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono w drugą niedzielę września.  

W Wielkiej Brytanii Święto Dziadków przypada na pierwszą niedzielę października. 

We Francji tradycja obchodzenia Dnia Babci pojawiła się w 1987 roku. Babcie świętują w każdą pierwszą niedzielę marca. Mają nawet specjalną kawę na tę okazję: Café Grand'Mère (dosłownie: kawa babci).

W Holandii świętuje się Narodowy Dzień Babci i Dziadka, który przypada na 4 czerwca. Tradycja ta została ustanowiona dopiero w 2004 roku.

W Niemczech Święto Dziadków – Großelterntag – obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września.

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka, czyli La festa dei nonni, przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Datę wybrano nieprzypadkowo – tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów.

W Meksyku natomiast Dzień Dziadków, czyli Día de los Abuelos, obchodzi się w 28 sierpnia.

 

ZADANIA

Plik do pobrania