Pieśni Abrahama Lichtensteina. Koncert towarzyszący wystawie "Stettin/Szczecin - jedna historia"

Zapraszamy na transmisję online koncertu "Pieśni Abrahama Lichtensteina", wydarzenia towarzyszącego wystawie czasowej prezentowanej w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

 

(…) jego nauczyciel Felix Schmidet powiedział o nim, że nigdy w życiu nie słyszał głosu o takiej rozpiętości i melodyjności, jaką posiadał Lichtenstein. Mówi się też, że słynny szczeciński kompozytor ballad Carla Löwego często słuchał w starej synagodze śpiewów tego utalentowanego kantora.

Takie wspomnienie zanotował Jacob Peiser w swojej „Historii Gminy Żydowskiej w Szczecinie”. Abraham Lichtenstein (1806-1880) był najsłynniejszym i najbardziej cenionym kantorem, jaki kiedykolwiek służył w szczecińskiej synagodze, a miało to miejsce w latach 1833-1847. Zarówno Carl Löwe, jak i inny słynny kompozytor tamtego okresu - Louis Lewandowski - również pozostawili zapiski jego o niezwykłym głosie. Z każdą nutą, którą śpiewał pan Lichtenstein, zachwyt publiczności wzrastał i aż po „Weszameru” [Będą zachowywać szabat] lud prawie nie odważył się oddychać.

W innym miejscu zanotowano, iż Lichtenstein był artystą niezwykłym. Posiadał wielką wiedzę, pozwalającą mu przekształcać stare, ozdobne śpiewy synagogalne w uduchowione melodie. Potężna ekspresja w śpiewie, żywiołowy i serdeczny temperament i szczerość uczuć słyszalna w muzyce miała przyciągać w każdy szabat do szczecińskiej synagogi nawet osoby innych wyznań. Czy dzisiaj będziemy w stanie odtworzyć to, co działo się w sercach słuchających go osób?

Udało nam się pozyskać kilka zachowanych rękopisów pieśni, które skomponował i wykonywał Abraham Lichtenstein. O opracowanie czterech utworów poprosiliśmy kompozytora Adama Porębskiego z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Melodie Lichtensteina zyskały akompaniament organowy i partie chóralne. Do wspólnego prawykonania zaprosiliśmy Chór Dziecięcy ZUT DON DIRI DON pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego. W ten sposób, po blisko dwóch wiekach do Szczecina powróci muzyka jego najsłynniejszego kantora!

Isidoro Abramowicz – kantor

Jakub Stefek – organy

Chór Dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego DON DIRI DON

Dariusz Dyczewski – dyrygent

W programie: Abraham Lichtenstein / Adam Porębski – „Synagogen Melodien” (prawykonanie)

Koncert będzie transmitowany online na naszej stronie na Facebooku.

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Stettin/Szczecin - jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie", którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00