Etno Dizajn: ceramika - wzory ludowe (warsztaty rodzinne)

Zapraszamy na drugą edycję spotkań z cyklu Etno Dizajn realizowanych przez Dział Edukacji we współpracy z Działem Etnografii Pomorza MNS.

Tym razem podczas warsztatów będziemy malowali ceramikę na ludowo! Zaprojektujemy wzór – inspirując się zaprezentowanymi zabytkami ze zbiorów muzeum. Na warsztaty zapraszamy młodszych i starszych oraz rodziny z dziećmi.

Ręczne malowanie na ceramice jest znaną ludziom od wieków techniką zdobienia. Dawniej stosowane wzory nie tylko podnosiły walory estetyczne wyrobów, lecz czasem również niosły ze sobą głębszy, symboliczny sens. Niektórym motywom przypisywano określone właściwości, np. ochronne.

Współcześnie, pomimo dużej dostępności ceramiki produkowanej i zdobionej z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, wyroby dekorowane ręcznie cieszą się niesłabnącą popularnością. Doceniana jest ich niepowtarzalność – malując ręcznie, nie ma możliwości wykonania dwukrotnie dokładnie takiego samego wzoru. Istotne są także kunszt twórców, nakład pracy oraz poświęcony czas.

Ceramikę można zdobić z wykorzystaniem różnych technik. Jedną z nich jest malowanie za pomocą pędzli lub gąbek. Do malowania stosuje się specjalne, trwałe i przyjazne dla środowiska farby. Z ich użyciem nawet ze zwykłego, wyprodukowanego fabrycznie naczynia można stworzyć piękną i oryginalną rzecz, która wykorzystana może być jako dekoracja lub przedmiot użytkowy.Warsztaty rodzinne z cyklu Etno Dizajn to szansa na wspólną zabawę, kreatywne wyrażanie siebie i nawiązanie nowych znajomości. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.

 

prowadzące: Agata Kamińska (Dział Edukacji) i Agnieszka Słowińska (Dział Etnografii Pomorza)
termin: 8.10.2023
godz.: 11.00–13.00

miejsce: Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
wstęp: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 705 277

IMG 3541

IMG 3550